Průběžná diskuze


Prosíme všechny účastníky diskuze o objektivnost v příspěvcích a střídmost v reakcích. Závadné příspěvky budou odstraněny a vulgární autoři zabanováni.

10 074 comments

 1. Velmi dobrý článek.
  Racionální, kroky co a jak dále, testování.
  Doporučuji, i přes „Babišovo“ {good}
  https://www.idnes.cz/technet/veda/cesko-plan-nakaza-koronavir.A200324_090859_veda_mla

  • Alex forever

   @Palawan: Tohle je opravdu dobrý článek {good}

   Jinak mne docela zajímalo, jak je na to ČR co se týká procentuální nakaženosti obyvatelstva – tuto statistiku jsem nikde nenašel. Tak jsem si dal tu práci a vytvořil jsem ji sám.
   Zjistil jsem si aktuální počet obyvatel + nakažených v celé ČR i v jednotlivých krajích, a potom to přepočítal na procenta. Ačkoliv absolutní čísla počtu nakažených vypadají v některých částech republiky hrozivě a jinde o dost příznivěji, není to tak docela pravda. Například Karlovarský kraj (tedy ten můj) je se svými „jen“ 42 nakaženými procentuálně třetí nejhorší po kraji Olomouckém a Praze {scratch}
   Nejlépe jsou na tom pak na Liberecku, Královéhradecku a Plzeňsku…

   Příloha: Procenta nakažených v krajích 24.3.2020

  • Tady je vidět, že na tom nejsme špatně. Řádově desetkrát (přesněji devětkrát) méně nakažených na milion obyvatel než Itálie, Švýcarsko, Španělsko. Je otázka, jestli máme správná data, ale lepší nemáme. Křivka v Číně ukazuje, že to trvalo cca měsíc, než se zploštila. Pokud by to tu mělo podobný vývoj, tak se blížíme polovině. Věřme, že nám v datech něco neuniká.

   https://www.worldometers.info/coronavirus/

   Jinak zpět k cyklistice. Nejvíc je jezdit venku, o tom žádná. Ale ne vždy to jde. V mém okolí se ti, kdo jezdí na trenažéru doma, dělí na 2 skupiny. Buď šlapou ve virtuálním prostředí (Zwift, atp.) nebo sledují něco ze záznamu. Patřím do druhé skupiny – sleduji TdF, v posledku jatka roku 2011. Jak jste na tom Vy?

   • Alex forever

    Ad 1.) souhlas s těmi čísly. Reprodukční číslo epidemie, tedy magické R, které je každodenně aktualizováno na StopCovidCZ, sice dnes o desetinku stouplo na 1,6 (díky včerejšímu nárůstu pozitivně testovaných téměř o 200 osob), ale doufejme, že je to dočasný výkyv…
    Ad 2.) já jsem mezi místními štamgasty známý jako velký zastánce jízdy na videotrenažeru TACX, takže asi nepřekvapí, když napíšu, že jsem s tímto způsobem ježdění na kole absolutně srozuměn. Abych pravdu řekl, stejně bych toho letos zatím neměl o moc víc naježděno venku, než aktuálně mám – jako vyhlášený „zmrzlík“, který v posledních letech nesedne na kolo dříve, než je venku alespoň 6-7°C, jsem poslední dobou stejně odkázaný na trenažer. Možná dnes konečně vyjedu!
    Takže asi takhle: na TACXu jsem tuto zimu seděl už bezmála 40x a najel tak přibližně 1500 km. Tento týden jsem pro zajímavost přejel v rámci Ötztahler Radmarathonu pověstný alpský kopec přes Jeufen Pass (kua, to byl záhul!) a včera si vyrazil se skupinkou Španělů po Mallorce na San Salvador. Baví mne to moc. Když jedu, poslouchám rádio Antenne Bayern a na monitoru sleduji kromě krajiny a „spolujezdců“ také všechna čísla, která aplikace nabízí. Tedy aktuální rychlost, frekvenci šlapání, výkon ve Wattech, vzdálenost ujetou i zbývající do cíle, čas atd. Když chci vědět víc a mít to pěkně graficky přehledné, připojím si pomocí kláves Page Up a Page Down profil trasy, na kterém běží příslušné hodnoty souběžně. Při jízdě si také občas pomocí klávesy Print Screen pořídím nějakou fotku stávající situace, kterou si pak ukládám do svého archivu v PC – viz příloha. Mám podobně uložené všechny své jízdy od roku 2014.
    Po skončení jízdy si často dávám saunu – výsledný efekt je pak kromě únavy výrazný úbytek váhy. Včera to třeba bylo -2,5 kg. Samozřejmě, že když si pak dá člověk pivko a večeři, skočí kila rychle zase nahoru, ale něco tak vždycky shodím. Ze včerejška na dnešek je to třeba skoro jedno celé kilo ;-)
    Nejotravnější je pak na celém tomto procesu neustálé praní prádla (hlavně propocených ručníků a osušek) + vytírání dlažby pod trenažerem. To bych si milerád odpustil…

    Příloha: Ötztaler Radmarathon

   • Alex forever

    Jinak etapy TdF jsem si pouštěl dříve taky, a to již v 90. letech na VHS kazetách při zimních jízdách na obyčejném trenažeru. Bylo to docela fajn – nic lepšího tehdy ani nešlo vymyslet.
    Vzpomínám si, že jsem takto virtuálně závodil ještě s Indurainem či Pedrem Delgadem {devil}

    • Já jezdím na Rouvy, nedávno jsme s manželkou objevili aplykaci Big Ring, ta se mi zdá propracovanější, tak jsme si projeli některé části Tour de Flanders, LBL, Amstel Gold Race, a skutečně, „brdky“ tam jsou pořádné, v reálu bych asi 20 procent na kostkách nevyjel.

 2. Zdar lidi. V posledních letech jsem svou účast na jakýchkoli debatách na netu omezil téměř na nulu (tohle je jediné místo kam jsem za poslední cca 3 roky občas něco napsal) a to proto, že uřvanost vítězí nad argumentací a moje účast v takovém souboji je fakt postradatelná….přesto nyní mám potřebu se krátce vyjádřit k současnému dění (když už se to probírá i zde). Já mám maminku jež za pár dní oslaví 76 let a to o samotě (tátu již dříve dostala rakovina) – nikdo ji nechceme nakazit (ano má i další obtíže, je doslova typický ohrožený). A přesto se více než koronaviru bojím toho co přijde. Někteří ekonomové odhadují pokles ekonomiky tak velký, že třeba v USA přijde o práci 20% lidí – to je doslova hrůzostrašné… co to asi udělá v ekonomikách jež jsou neporovnatelně slabší? Mám obavy že tato následná situace zabije násobky toho co koronavirus (sebevraždy, hladomor atd.). A teď babo raď….nechat svět běžet = zemřou miliony hned nebo drasticky zakročit (v evropě převládá) a zemřou později a asi převážně jinde, ale bude jich méně? Osobně si myslím, že jich ve výsledku bude víc….a teď sobecky – budu raději kdy zemře Mustafa Ibrahim než moje maminka! Přestože Bláboliše a jeho patolízali z celé duše nesnáším jsem tak nějak smířen s omezeníma jež se dějí (asi i proto, že mě a mou rodinu zatím neohrožují). Ale fakt nevím co je lepší – kdyby to bylo jen o tom jestli zemře mladej (později) nebo starej (teď)…. život by byl tak krásně černobílý (teď je to šedá kterou má rád málokdo – veselé barvy na skladě nejsou a dlouho nebudou).
  P.S. Za mnoho závorek se omlouvám (zpětné opravy tak byly jednodušší).

  • Alex forever

   @araya: Na zamyšlení dobrý {beer} To je ale asi tak vše, sorry. Nikdo na světě neví (a jenom slovní exhibicionisté se odvažují předpovídat), co bude „den poté“…
   Názory lidí se nicméně polarizují doslova od bílé k černé (když použiji Tvůj barevný příměr) – a to tak, jak je tomu vždy, když se začne probírat cokoliv, co není exaktně doložitelné.
   Já patřím spíše k těm, co vidí budoucnost ve světlejších barvách (a to včetně hrůzného propadu ekonomiky). Na druhou stranu uznávám, že „se mi to kecá“, když budu už za měsíc a půl důchodce, mám dostatečně našetřeno, bydlím ve vlastním rodinném domě a přivýdělek k nevalnému důchodu seženu vždycky. Takže i kdybych měl nadosmrti už jezdit na kole jen po vlastech českých a nepodívat se do ciziny – neutrápím se kvůli tomu. Chci však rozhodně vidět, jak mé děti a vnučky vyrůstají v aspoň přiměřeném blahobytu, to je jasné – a podobně jako Tebe mne v tomto kontextu nezajímá osud Mustafy Ibrahima…
   Není to vůbec žádná legranda, co nás tak rychle a nečekaně postihlo. Ale věřím, že to nakonec stejně dobře dopadne. Ono mi (stejně jako vám všem) totiž nic jiného nezbývá ;-)

   • Alexi, když budu sobec bude to krásně jednoduché – zavřete všechno já budu celkem v poho… ale když pak víš, že na světě je také matka samoživitelka co má dvě práce a obě jí stát teď stopnul (a jejich kecům o pomoci absolutně nevěřím) tak se mi to příčí… a ano ty budeš v poho furt – v Babišistánu se budou důchodci vždy uplácet (on ví že jakmile přijde o moc tak přijde i o svobodu – to nedopustí – důchodce si vždycky koupí ať to stojí co to stojí).

    • Alex forever

     Měl jsem pocit, že jsem formuloval dostatečně smysluplně to, že ačkoliv si uvědomuji, že já jsem díky shodě okolností celkem v pohodě (věk, peníze, nemovitost atd.), tak mne velmi trápí možný tragický osud dalších členů mé rodiny (děti, vnučky…). Opravdu se tedy necítím jako sobec – nemohu za to, že se tahle nákaza neobjevila, když mi bylo o třicet míň, sorry jako…
     Ale asi nemá cenu si o tom psát – psané slovo bez přímého osobního kontaktu s jeho autorem je velmi často špatně pochopeno a v takto citlivé debatě je to opravdu škoda {beer}

    • Né všechny pocity se dají popsat…né všechno má stejnou váhu….ale dost mě štve, že rozhodují stbák (co si koupil noviny a zblbnul třetinu národa) a jeho služebníčci (ti vlastně nerozhodují, jen přikyvují) místo někoho komu je možné důvěřovat o kom bych byl přesvědčen, že jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí…

    • Araya:jednoznačně souhlasím {mail}

    • V jakémkoli „stánu“, nebo „kracii“ kde budou o moci rozhodovat volby, budou důchodci upláceni, neboť tvoří velkou a často rozhodující voličskou základnu. A naše křesťanská civilizace ctí otce a matku svou.

 3. Milanek Underwood

  Krizový štáb do každé rodiny … člověk se hned cítí lépe a ve spíži je pořádek. Ještě by to chtělo komisi do každé vesnice, která by kontrolovala, že si starosta nedělá co chce a je řízen štábním kapitánem, který se stává fírerem! :)

 4. petersollberg

  vonku sa oteplilo, plevel porastol.

  pridavam link na jednu z najlepsich edicii milan-sanremo.
  prijemnu zabavu vinsujem:
  https://cyclingtips.com/2020/03/choose-your-own-adventure-milan-san-remo/

 5. Zítra na ČT Sport – ohlédnutí za Tour 2011 – ročník, kdy se třeba poprvé v moderní historii Tour jela krátká horská etapa:
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10357313789-tour-de-france-2011/211471290180022/

 6. Alex forever

  A další, dnes těžko odhadnutelný důsledek koronavirové infekce, bude ten, v jakém stavu budou vyléčení lidé. Zda budou moci žít nadále plnohodnotný život a zda se sportovci dokáží vrátit na svou původní výkonnostní úroveň – budou-li moci vůbec sportovat?

  Co třeba tenhle Ital?
  https://www.sport.cz/ostatni/atletika/clanek/1299832-vykaslaval-jsem-krev-popisuje-boj-s-koronavirem-atlet-melloni.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null#hp-sez

  To sice různí ca. čtyřicetiletí chytrolíni spekulují o tom, že se Země zbaví přestárlých lidí a cynici se z toho téměř nepokrytě radují, ale možná budou překvapení, až se dozvědí, že mají sami se sportem po ptákách a kdo ví, kolika let se s tím postižením dožijí oni? {wacko}

 7. Zdravím Vás.
  Prečítal som si Vaše príspevky a dovolte mi vysloviť tiež svoj názor. Pozerám jak slov. tak aj českú televíziu. Mam nazor, že mate spravneho odbornika / Prymula / na čele boja proti koronavirusu. Zdravie a život ľudí musí byť vždy na prvom mieste. Na to nezapomínajme.
  Hlavnou snahou našich republik musí byť spomalenie šírenia pandemie, t.j. zabranenie italskej cesty. Spomalenie sírenia zabezpečí potrebnú opateru pre ťažke prípady starších ťudí./ kapacita /
  Držme si navzájom palce a budme zodpovedný k sebe a ostatným. Ahojte.

  • Alex forever

   {beer} Prymula je super chlap, o tom nepochybuji. I já jsem rád, že je on tím, který nyní rozhoduje {good}
   Věc druhá je ovšem nestandardní způsob, jakým byl Babišem uveden do funkce předsedy Ústředního krizového štábu. To se stát nemělo. Podle mne (a zdaleka ne jen podle mne) měl být „mozkem“ štábu, ale „ústy“ měl rozhodně být Hamáček…
   To by ovšem ohrožovalo dominantní pozici premiéra v těžkém období – což tenhle „óbrjájík“ nikdy nepřipustí :-¤
   Je to smutné. Namísto jednoty tyto čachry zanášejí do zákulisí krizového týmu jen rozvrat a zášť {cry}

   • Technická: ministr vnitra měl být v čele krizového štábu podle zákona a to je důvod, proč se ustavení krizového štábu tak dlouho nesmyslně odkládalo. Hamáčkovy schopnosti nemůžu posoudit, ale to, že nefungoval standardní KŠ s odborníky z relevantních oblastí a všechny technikálie se dlouho snažila řešit jen vláda, věci jistě neprospělo.

    • Přesně, že jim není blbé takto okatě obcházet zákon a ani se nenamáhat, že by to nějak smysluplně vysvětlil, myslím pan obrjájík, jak krásně Alex napsal. Jinak Hamáček mne příjemně překvapil, ale nemá cenu sem tahat politiku, budu doufat ve šťastný konec a těšit se na podzim, který by nám snad měl alespoň část jarní cyklistiky vynahradit, když to půjde alespoň trochu dobře.

    • Alex forever

     @Mr. Pither: Díky za doplnění {beer} Já myslel, že tohle není třeba vysvětlovat, chodí sem jen inteligenti ;-)

    • Alex forever

     Možná nejlepší vysvětlení zde: https://www.forum24.cz/proc-je-prymula-v-cele-krizoveho-stabu-pro-babise-lepsi-nez-hamacek/

     Cituji z textu:

     Kdy bude Prymula na odstřel?

     Andrej Babiš, který chtěl až dosud dirigovat krizová opatření a nouzový stav sám a osobně, dal i v téhle těžké době přednost loutce před politikem a koaličním partnerem. Babiš nepotřebuje partnery, ale podřízené. Potřebuje loajálního zaměstnance, kterého bude moci úkolovat a kontrolovat, na něhož půjde svést jakékoli fiasko nebo šlendrián, svalit na něj odpovědnost za nepopulární kroky, ale přitom není třeba se s ním dělit o případné úspěchy a popularitu. Není ani jak a proč – úředník mu ve volbách konkurovat nebude.

     Prymulu pověřil, Prymulu může kdykoli odvolat. S Hamáčkem by to tak jednoduché neměl. Kdyby ho Babiš politicky zneužil, dělal si marketing na jeho úkor, ukřivdil mu nebo ho podrazil, patrně by se mu rozpadla vládní koalice, což by se mu v současné situaci jistě ani trochu nehodilo. Za Hamáčkem stojí ČSSD a její voliči, za Prymulou nestojí nikdo, nanejvýš možná část odborné veřejnosti. Jakou váhu a autoritu mohou asi tak mít Prymulovy organizační a koordinační kroky nebo doporučení vládě, jestliže jeho resortního šéfa, ministra zdravotnictví Vojtěcha, premiér na tiskové konferenci peskuje a sekýruje jako malého kluka? Jistěže žádné. Je jen dalším z Babišových fíkových listů. Jedním z mnoha, pokaždé pro jinou příležitost.

   • Souhlas, akorát Prymula je spíš prýma chlap :-)

  • Zdravím Horvi, dlho si sem nepísal, áno držme si palce aby to nepostihlo nás a našich blízkych {good}

 8. Alex forever

  Jinak já teď, coby „nezaměstnaný skorodůchodce“, jezdím každý den a užívám si prázdných silnic i cyklostezek. Šátek s lebkou si ale důsledně natahuji přes obličej pokaždé, když se blížím ať už k nějakému člověku, nebo projíždím ulicemi či jen kolem rodinných domků.
  Ještě že se v prudkých kopcích v přírodě nikdo neprochází – tam bych se zakrytou hubou zkolaboval {devil}

  Příloha: Koronaviru na zmar

 9. Alex forever

  Někdo sem před pár dny vložil trochu ironickou poznámku o to, že nebylo vůbec dobré rozhodnutí přistoupit na zlevněnou nabídku letošního předplatného Eurosport Playeru.
  Tímto bych jeho rýpnutí rád vyvrátil (přišlo mi to dnes ráno e-mailem) {bomb}

  Příloha: Eurosport Player

 10. https://www.forum24.cz/video-lekarka-sona-pekova-rika-ze-koronavirus-mohl-vzniknout-laboratorni-cestou-a-omylem-uniknout/
  podrobně: https://www.youtube.com/watch?v=mQPwWmk1seE (někde mezi 17. a 18. minutou začíná pasáž, kde je vyslovena možnost nechtěného úniku zmutovaného viru z čínské laboratoře)

  • S článkem souhlasím.

   A když už jsou opatření tak drastická, doufám, že budou o to dřív zrušena.

   • Alex forever

    Já naopak zásadně nesouhlasím a jsem si naprosto jistý, že kdyby Tůma s Hamplem leželi na JIP a jejich tělo běželo na mimotělní oběh, vůbec by nepřemýšleli o tom, kolik to stojí a jaký dopad to bude mít do budoucnost. A to nezmiňuji (a nepřeji jim to), jak by na věc pohlíželi, kdyby jim současně umírali rodiče nebo nedej Bože děti…
    Podle mne je naopak veledůležité „přežít“ vše co nejlépe – a pak teprve řešit katastrofu v ekonomice. Nemusím být odborník na ekonomii, abych viděl, že je to stav velmi podobný stavu válečnému. A válka s sebou přináší obrovskou ekonomickou krizi, tak to prostě je…

   • Taky s článkem víceméně souhlasím…

  • Alex forever

   Mimochodem, Palawane, nejmenuješ se Tomáš Rutrle? Podle skladby vět a argumentů, které tento pán uvedl v diskusi pod článkem, bych si to i tipoval. Tady jsi se svými prohlášeními o tom, že je nás na zemi mnoho, že se nás tolik a tolik tisíc narodí, zatímco „jen“ tolik a tolik tisíc umírá, neuspěl a schytal jsi to právem s plnou parádou, tak bych se nedivil, kdybys to (coby kovaný demagog) zkoušel s uznáním jinde ;-)
   I když, pravda, příspěvek pana Rutrleho je svým obsahem výrazně akceptovatelnější, než Tvoje arogantní žvásty…

   Tomáš Rutrle 20.03.2020 13:08
   Vidíme, jak jednotlivé vlády zkoušejí různými způsoby balancovat karanténní opatření a udržení zivotaschopnosti ekonomiky. Na podzim uvidíme, jak který přístup uspěl. Nemyslím si, ze otázka stojí tak, jakou cenu ještě zaplatit za záchranu životů, ale spíše uvědomit si, ze ta cena bude vysoká a nutně se promítne do vyšší úmrtnosti v době post-korovinorové. Jinak pri pohledu na čísla: denně na světě zemře 150.000 lidi. To je 13,5 milionu za poslední tři měsíce, z toho cca 10 tisíc v důsledku koronaviru – 0,07% všech úmrtí. Jen v Sýrii zahynulo 400 – 500 tisíc lidi. CV19 je testem naší solidarity, schopnosti dobrovolně se omezit a brát ohled na ohrožené bližní. A taky příležitost pro politiky udělat si PR a utužit kontrolu nad společností.

   • Nejmenuji se Tomáš Rutrle, ale komentáře jsem si všiml.

   • Tohle je dizkuze a právo na názor zde má každý.
    Já si za tím, co jsem napsal na stránce 162 plně stojím, pokud tam chceš najít to, co jsi tam našel, to není můj problém.
    Nikdo neví a vývoj je turbulentní, již blízká budoucnost ukáže, jak to nakonec bude.
    http://romankreuziger.com/comment-page-162/#comments

    • Alex forever

     Nikdo rozumný nezpochybňuje čísla, která jsi uvedl. A každý rozumný má podobný názor na počet lidí na planetě…
     Problém je ten, že takové myšlenky, jaké jsi „cynicky“ uvedl, se prostě mezi slušnými lidmi neventilují. Srovnání je třeba s židovskou či romskou otázkou za 2. světové války. Nedlouho poté, co se začali ozývat podobní „cynici“, začaly transporty do koncentráků.
     Nevím, jaké máš zkušenosti s Němci, ale já – díky kraji a městu, kde žiji – velmi, VELMI bohaté. No a můžu Ti říct, že DODNES se v Německu mezi lidmi neříkají židovské vtipy a když jsem se jednou při rodinném obědě u kamaráda poblíž Heilbronnu zmínil o tom, že Židé jsou pro hotelový personál nejhorší hosté ze všech (vše neustále kritizují, nejsou s ničím spokojení, pořád by chtěli na všechno slevy a při placení nedávají ani penny dýška), nastalo ticho a kradmé pohledy těch lidí mezi sebou mi napověděly, že jsem zvolil špatné téma. To mi pak kamarád potvrdil a já se za to při odjezdu omluvil…
     No a velmi podobně ODPORNĚ znějí teorie, které jsi zde prezentoval, třeba právě nám, lidem ve věku, kdy už není tak daleko do futrálu ;-)

    • Na straně 162? Myslíš jako tvou výzvu „Poprosim zdejší přispěvatele o informace k cyklistice a nikoli o názory k Covid-19″? {whistle}

     Asi máš na mysli stranu 163, ale každýmu je tady jasný, že si nestojíš za těmi slovy, která jsem – na tvoji žádost – ocitoval. Koneckonců ses k tomu i přiznal… Slyšel jsi někdy o pokrytectví?

    • Jo, sorry, myslel jsem stranu 163 a všechno plati {rose}

  • Ano, tohle by se rozhodně mělo velmi seriózně zvažovat a hledat cesta, která by minimalizovala negativní dopady jak zdravotní, tak enonomické. On totiž ten ekonomický propad bude v dlouhodobé perspektivě znamenat i propad zdravotnictví a z toho můžou plynout ztráty na životech u těch jinak nemocných, kterým se v době (po)koronavirové nedostane takové péče jako dříve.
   Ve včerejším týdeníku Echo je článek o různých přístupech v různých zemích; velmi zajímavé. Např. Tchaj-wan měl k 15. 3. necelých 60 případů nakažených. Testují, trasují, důsledně sledují dodržování karantény u indikovaných osob (navrátilci z Číny). Bez dalších drakonických opatření. V Evropě to bude ještě na hodně dlouho.

   • Alex forever

    Nejhorší ale je, že i když se v této fázi podaří ve světě pandemii zastavit, tak to snadno může být takové koronovirové perpetum mobile… Lidé jsou prostě nepoučitelní – jak jim otrne, hned začnou hledat skulinky, kterými by si usnadnili tíživou situaci. A přijde druhá, třetí vlna…
    Ale to už asi všichni víte {scratch}

    • Alex forever

     Řešení je jediné: účinný lék a vakcína… Co ale nového přijde za rok (za dva, za tři) to neví nikdo {cry}

 11. Jsem životní optimista, ale dnes jsem si objednal trenažér. Bojím se, že letos se venku moc nesvezeme.

Leave a Reply