Home » Osobní blog » Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova
Foto Patrik Pátek

Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova

Jde o totální hovadinu. Jel jsem na olympiádu s cílem porvat se o co nejlepší výsledek pro Českou republiku. Řada lidí mi nevěřila, po závodě Kolem Polska mysleli, že olympijský závod ani nedojedu do cíle. Ale já mu všechno podřizoval a připravoval jsem se na něj svědomitě. Myslím, že jsem předvedl výkon, za který se rozhodně nemusím stydět. Viděli to tak všichni kamarádi i fanoušci, kteří cyklistice rozumí. Bojoval jsem, nejezdil jsem schovaný někde v balíku. Jel jsem aktivně a výsledkem bylo, že jsem se dostal do skupiny pětadvaceti lidí, z níž vzešel pozdější olympijský vítěz Vinokurov. Jen bych podotknul, že jsem tam byl z Česka sám, zatímco řada států tam měla početní převahu: například tři Španělé, dva Američani, dva Nizozemci, dva Belgičani. Když zhruba šest kilometrů před cílem odjeli z té skupiny Vinokurov a Uran, ani ve snu by mě nenapadlo, že tenhle únik může slavit úspěch. Dobře jsem věděl, že se mnou je tam spousta rychlejších lidí a díky početní převaze pojedou, aby měli šanci rvát se o medaili. Já samozřejmě nikdy nebyl a nebudu spurtér. Z té naší skupiny jsem rychlostně patřil určitě až do druhé poloviny. Přijde mi proto naprosto zcestné, abych já, který tam byl sám, sjížděl vedoucí dvojici, když bych pak stejně skončil nejlíp dvanáctý. Na to tam byli jiní. Po závodě jsem řekl, že přece nebudu první, který by sjížděl týmového kolegu. Ale dodal jsem: kvůli tomu, že tam řada zemí byla ve dvou nebo ve třech. Tímhle nešťastným vyjádřením se všechno otočilo proti mně. Z Astany jsme v té skupině za Vinokurovem byli tři: já, Slovinec Brajkovič a Ukrajinec Grivko. Když jsem se asi tři kilometry před cílem objevil na chvíli vpředu s Brajkovičem, tak ne, abychom skupinu brzdili, jak nepochopitelně tvrdila Nova, ale abychom to rozjeli a začalo se šlapat, protože nikdo nechtěl tahat. Kdyby v tu chvíli nastoupil třeba kdokoliv ze Španělů, půjdu po něm a vůbec neřeším, jestli je vpředu Vinokurov. Jenže přece nebudu tahat balík, když vím, že ve spurtu nemám sebemenší šanci. Myslel jsem, že je dojedeme a já zkusím tři kiláky před cílem vystřelit. Na takový závod si člověk může schovávat jen jednu kartu a já si ji nechával na tenhle moment. Bohužel se to nepovedlo. Místo toho, aby se řeklo, že jsem zajel povedený závod, si někde přečtu, že jsem jel za Kazachstán na člověka, který mě v týmu platí. To je absolutní lež. Já jsem jel jen za Českou republiku. Mám svědomí naprosto čisté a můžu říct jen tolik, že jsem pro dobrý výsledek nemohl udělat víc. Tohle bylo v dané situaci maximum.

135 comments

 1. Brdský démon

  no tak na tv NOVA alias katasrofix a nebo tvBLESK jsou to rejpalové kteří sledovanost získávají zaručenýma informacema???Ti co jezdí na kole si všichni váží jaké jméno Romane děláš ve světovém měřítku.2009 jsem byl v Chorvatsku na červencové dovolené a ráno v kempu vždycky brebentily Němci, Frantíci,Italové.Já jim prd rozuměl protože ten Ital mluvil tak rychle že i kdybych uměl Italsky tak mi to bude stejně prd platný!!Jediný co jsem pochytil tak jména. No tvoje zatim ne e tehdy tedy promin__!!! {devil} {devil} {devil} !!!Amstrong a ti další sámo sebou.Tak jsem jim střihnul do té plejády jmen Roman Kreiziger a oni přestali mluvit a spiklenecky na mě uznale jukli a usmáli se. {devil} {devil} {devil} !!!Přitakali a brebentily rychlostí PENDOLíNA dál!!! Takže Romane už se těšim zase do Chorvatska až se zase povedou zasvěcené komentáře o cyklistice a já z hrdostí opět vyhrknu tvoje jméno a všichni uznale opět pokynou hlavou {devil} {devil} {devil} !!Díky___!!!

 2. Davelm> dokazu si predstavit, ze kdyby Romana kupoval napr Saxo, tak zaplati Astane, ktera ma UCI bodu dost, Romanovu ucast na vuelte… takze bych se nebal

 3. Ještě k tématu. Objevily se 2 články v Pelotonu (Záruba) a na Roadcylingu (Matějka). Oba autoři si vzali Romana jako „rukojmího“ a vedou „učené“ debaty o nesmyslnosti silniční cyklistiky na podnicích typu Olympiády. Aniž by to tušili, tak buď mu imputují svoje myšlenky, nebo je to, co se od nich lze dočíst, pravý opak toho, co smýšlí Roman. Profi-cyklistika je prý s národní účastí na OH neslučitelná, potažmo jsou akce typu OH pro cyklistiku (až na ITT) nevhodné. Můj názor je, že je to nesmysl.

  Mne by třeba dost zajímala informace vztahující se k Romanovu vyjádření, že necítí po MČR žádnou zášť vůči Honzovi Bártovi a že s ním chtěl na OH něco vymyslet. Ptám se: dali před závodem nebo v závodě dohromady nějakou společnou strategii, nebo jel každý za své? Co jsem se díval na tuhle OH-klasiku, tak jsem je ani jednou neviděl spolu a spolupráce těchto dvou českých olympioniků jsem si tedy nevšiml. Nevíte někdo, jak to bylo a je?
  Neřekne k tomu něco Roman?

 4. Roman je výborný cyklista , ale špatný řečník. Výkon byl velmi
  dobrý. Nemá se za co stydět.

 5. Uz se na to kydani hnoje vy****e. Me spise vrta hlavou jestli Roman pojede Vueltu, protoze pokud podepise jinam, je taky mozny ze nic nebude. Nezachytil jste nekdo neco vic?

  Zmínil jste plány do zbytku sezóny, stále platí, že pojedete na přelomu srpna a září španělskou Vueltu?
  Jasné to není. Je možné, že v mém programu nastanou určité změny, které bych měl dořešit do konce tohoto týdne. Jakmile budu vědět, jaký program absolvuji, vystavím definitivní podobu kalendáře na svých webových stránkách.

  Mají tyto změny něco společného s vyjednáváním o vaší smlouvě na další sezónu?
  V této záležitosti bych měl rád jasno do půlky srpna. Jednání o mém dalším působení jsou nyní ve finální fázi, brzo bych měl vědět více. Ve hře jsou čtyři týmy. Teď už je to vlastně jen o tom, která nabídka mi bude nejvíce sympatická, a pro kterou se rozhodnu.

 6. Vážený pane, pro mne jste obyčejný arogantní sráč, Vaše IQ je cca 100, podotýkám, dohromady s Vašim stejně arogantním fotrem.
  Všem vašim fanouškům bych chtěl připomenout, jak jste se k nim zachoval před pár lety na TDF.
  Nazdar

  PS: jak k tomu přijde Štybar

 7. at už to bylo myšleno jakkoli, vypovídá to o stavu dnešní cyklistiky..když to vezmu od letošní nudný tour de france, kde jsme museli koukat každou etapu několik hodin na nudný stereotipní,,vláček,, s tím že výsledky byly pak takový jaký byly… pak jsme byli nucení příjmout fakt a sdílet nadšení, že na olympiadě zase uvidíme ..vláček,,tentokrát přejmenovaný ze Sky na Velká británie, který nám dotáhne spurtera, až do cílové rovinky a my si užijeme minutu adrenalinu..bleee..pak se nedivím, že většina cyklistu je už z toho zblblá, všechno se točí kolem týmu, které o všem rozhodujou, všechno je svázaný přehnanou taktikou ve vysílačkách, atd..pak se řekne to co se řekne, a druhý den se to koriguje…nemusím se ani dívat na novu aby mě to zaskočilo.. jinak to byl ale super závod a Roman jel skvěle!

 8. zdenda_hobík

  Ještě bych přidal jeden názor – my se na to koukáme našima očima – kdo neskáče, není Čech apod. Fakticky primitivní nacionalizmus.
  Jenže takhle řada sportovců neuvažuje. Vždyť Roman a jemu podobní se motá už řadu let v zahraničí, šprechtí pořád italsky, je na Mallorce, na Gardě, ve Španělsku, zaskočí do Kazachstánu, prostě logicky uvažuje trochu jinak, klub u něj je samozřejmě na prvním místě. Proto z něj vypadla v nestřežené chvíli ta mediálně nevhodná věta.

 9. Když tak pročítám ty odborné komentáře, tak myslím že nás na té Olympiádě mělo být víc

 10. Ovšem bývá skutečností,že že někdy cyklisté opravdu jedou za tým a nikoli za vlast.Před 12 lety takto dopomohl k vítězství na OH v Sydney Ullrichovi prámě Vinokurov.Spolupracoval s ním v úniku a zjevně nechal vyhrát.Rovněž je běžné,že na MS cyklokrosařů raději spolupracují Belgičřané raději s Nizozemci popř.Čechy ze společné stáje,než s krajany.

 11. Jenže těmto řečem napomohl Roman sám svými řečmi.“nebudu stíhat stájového kolegu,nebylo by to slušné,jel bych,kdyby se mnou jel někdo jiný,než kolega z Astany“….To pak mají pseudonovináři pré.A co si má myslet fanoušek,který vidí,že Roman jel celý závod svěle?

 12. proboha,jak může RK reagovat na idiotské komentáře tzv.sportovních novinářů TV Nova?

 13. Fanoušek RK

  Zdravím všechny opravdové fandy RK
  Naprosto souhlasím s tím co tady napsal bosu, Tomac1, zdenda-hobík, zdenek a ostatní soudní lidé. Vino s Uranem to prostě dotáhli až do konce, protože je všichni ostatní podcenili a místo, aby jeli, hlídali se mezi sebou. Znamená to snad, že ti tři Španělé nebo třeba Nibali a ostatní ze skupiny jeli taky na Vinokurova???
  Zapomíná se rovněž na fakt, že Roman tahal na čele skupiny dost dlouho před tím, než se do ní Vino s ostatními docvaknul. Kdyby jel na něj, jak nám tady někteří neustále podsouvají, tak by začal tahat na čele skupiny až pak!
  Dále bych chtěl říct, že Roman reprezentoval Českou republiku nejen na OH, ale i na všech závodech, které jel bez ohledu na dres, který vezl. Jen a jen díky němu a jeho početným fandům se ve světě zase ví, že je cyklistika v České republice na vysoké úrovni a jak je populární. Když vyhrál okolo Švýcaraska, Romandii, Sardinii, královskou etapu na letošním Giru, top 10 na Tour vždy byla u jeho jména vlaječka ČR! Na to jste zapoměli? Je mi z toho smutno…

 14. Miloš 1962

  Souhlas se Lhotou, Závod zajel perfektně, dal do toho vše. Byl pořád vpředu, aby nic neprošvihl. V závěru už je to téměř loterie. Vždyť na medaili tam bylo tolik adeptů ( Cancellara, Sagan, Greipl, Cavendish, Rodriguez, Gilbert, Bonen, atd ,co jméno to absolutní persóna, prostě momentálně nejlepší spurtéři a klasikáři na světě ) a jak dopadli oni. Dle mě může být na své olympijské vystoupení hrdý.

 15. Zásadní problém vůbec není v Romanovi – chová se jako většina profíků. Chtělo by to nalézt odvahu říct, že profi sport orientovaný výhradně na „totální výsledky“ a výdělek majitelů, jinak fungovat ani nemůže, při ProTour závodech i při OH nebo MS. To myslím Roman často dokazuje svým poukazováním na „profesionalismus“, který není jen pouhým „žvaněním“, ale který uskutečňuje v praxi jako málokdo jiný. Prostě tréninková disciplína jako řemen – ne objíždění trenalů po kavárnách, jak to známe od jiných…
  Roman je pořád dost mladý na to, aby o tom promluvil, když se ostatní zdráhají…
  Opět se, jako celá republika, rozdělila i cyklo-odborná veřejnost na dva tábory. Svorada, Konečný, Andrle, Tesil, Regec a další. Oba tábory mají svým způsobem pravdu. Jen prostě žijeme v zemi a jsme lidi, kteří místo dialogu krutě a sprostě druhým nadávají a jako někteří diskutéři zde dole posílají druhé „do hrobu“, resp. vyhrožují smrtí.
  To jsme mi, Češi. S tím se nedá nic dělat.
  Roman jel aktivně, daleko nejlépe za poslední léta. Je jedno, jestli byl 15. nebo 24., tj. lidi se stejným časem. Prostě jel výborně a jenom ne pořádně promyslel svoje pozávodní komentáře.
  Mně z toho vychází jediné: Roman je sledovaným závodníkem světové úrovně, a tak si ho prostě vzal za předmět hovoru i typicky český humor. Kde jinde na světě by zdomácněla mezi cyklo-komunitou profíků i amatérů Romanova slova a jeho typický způsob závodění?
  1. Jet na Románka
  2. Vystoupit si z balíku
  3. Ne-akceptovat tempo nejlepších
  4. Jet si to svoje tempíčko
  5. Jet těžké závody nr. 1 jako přípravu na závody budoucí nr. 2.
  No není to hezký?
  Mně se zdá, že to naopak poutá pozornost na Romanovy výkony, které jsou bezesporu prostě světové a třeba se jednou zúročí v super-výsledcích, nemyslíte?
  Silniční cyklistice zdar!

Leave a Reply