Home » Osobní blog » Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova
Foto Patrik Pátek

Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova

Jde o totální hovadinu. Jel jsem na olympiádu s cílem porvat se o co nejlepší výsledek pro Českou republiku. Řada lidí mi nevěřila, po závodě Kolem Polska mysleli, že olympijský závod ani nedojedu do cíle. Ale já mu všechno podřizoval a připravoval jsem se na něj svědomitě. Myslím, že jsem předvedl výkon, za který se rozhodně nemusím stydět. Viděli to tak všichni kamarádi i fanoušci, kteří cyklistice rozumí. Bojoval jsem, nejezdil jsem schovaný někde v balíku. Jel jsem aktivně a výsledkem bylo, že jsem se dostal do skupiny pětadvaceti lidí, z níž vzešel pozdější olympijský vítěz Vinokurov. Jen bych podotknul, že jsem tam byl z Česka sám, zatímco řada států tam měla početní převahu: například tři Španělé, dva Američani, dva Nizozemci, dva Belgičani. Když zhruba šest kilometrů před cílem odjeli z té skupiny Vinokurov a Uran, ani ve snu by mě nenapadlo, že tenhle únik může slavit úspěch. Dobře jsem věděl, že se mnou je tam spousta rychlejších lidí a díky početní převaze pojedou, aby měli šanci rvát se o medaili. Já samozřejmě nikdy nebyl a nebudu spurtér. Z té naší skupiny jsem rychlostně patřil určitě až do druhé poloviny. Přijde mi proto naprosto zcestné, abych já, který tam byl sám, sjížděl vedoucí dvojici, když bych pak stejně skončil nejlíp dvanáctý. Na to tam byli jiní. Po závodě jsem řekl, že přece nebudu první, který by sjížděl týmového kolegu. Ale dodal jsem: kvůli tomu, že tam řada zemí byla ve dvou nebo ve třech. Tímhle nešťastným vyjádřením se všechno otočilo proti mně. Z Astany jsme v té skupině za Vinokurovem byli tři: já, Slovinec Brajkovič a Ukrajinec Grivko. Když jsem se asi tři kilometry před cílem objevil na chvíli vpředu s Brajkovičem, tak ne, abychom skupinu brzdili, jak nepochopitelně tvrdila Nova, ale abychom to rozjeli a začalo se šlapat, protože nikdo nechtěl tahat. Kdyby v tu chvíli nastoupil třeba kdokoliv ze Španělů, půjdu po něm a vůbec neřeším, jestli je vpředu Vinokurov. Jenže přece nebudu tahat balík, když vím, že ve spurtu nemám sebemenší šanci. Myslel jsem, že je dojedeme a já zkusím tři kiláky před cílem vystřelit. Na takový závod si člověk může schovávat jen jednu kartu a já si ji nechával na tenhle moment. Bohužel se to nepovedlo. Místo toho, aby se řeklo, že jsem zajel povedený závod, si někde přečtu, že jsem jel za Kazachstán na člověka, který mě v týmu platí. To je absolutní lež. Já jsem jel jen za Českou republiku. Mám svědomí naprosto čisté a můžu říct jen tolik, že jsem pro dobrý výsledek nemohl udělat víc. Tohle bylo v dané situaci maximum.

135 comments

 1. a já budu dál držet Romanovi palce, budu mu fandit, a stejně budu fandit i Honzovi, Zdeňkovi, Frantovi, a dalším, protože na kole jezdí špičkově …. a dál se budu bavit jejich mediálními poklesky, protože je to v podstatě sranda …. a kritizovat budu raději sebe, protože s tím můžu něco udělat …. a názory některých anonymů mi jsou celkem ukradené, ale každý má právo si myslet/psát, co chce, marná sláva …. a nic to nemění na tom, co jsem napsal na začátku, že Romanovi budu fandit dál. BTW na steephillu je složení Astany na Vueltu a Roman tam je, stejně jako Franta a Zdeněk, čili mohlo by to bý zajímavé, ale také to nic neznamená ….

 2. Bárta zrovna není typ co tiše vyklidí pole,spíš to neodhadl,že se to nesjede,nebo na to v tom posledním kopci neměl jet s Vinem dopředu..

 3. to ladac: Já jsem si nevšimnul, že by stran výkonu a nasazení někdo kritizoval Romana. Jak jsem tu dole psal, jeho výkon na OH byl nejlepší za poslední léta ježdění. Prostě paráda.
  Jelikož nevíme a nikde se nelze dočíst, jaká byla zvolená vzájemná strategie Kreuziger/Bárta, nelze kritizovat nic. Možná se Honza Bárta uvolil, že díky kritice Feryho, Zdeňka a Romana při MČR, že neodtáhl 4 jezdce Quick-Stepu před pásku, pojede celý závod OH v balíku a nebude vystrkovat nos. Prostě šel do sebe, vystoupil si z tempa a dal příležitost Romanovi. Kdoví.

 4. PetrH.Senov

  Tak nějak přemýšlí, co by vlastně Roman musel udělat, aby ho furt nekritizovali(to v lepším případě, v horším mu anonymně sprostě nadávají). Zajede dobře- kritika, nemluví s novinářema-kritika,mluví s novinářema-kritika, má vysoké ambice-kritika,nemá ambice-kritika. Plivnul si každý moula, co na kole snad ani neseděl, aniž by jen trochu tušil jak vlastně cyklistika funguje.Myslím, že chyba bude i na svazu, který není schopen mediálně prezentovat úspěchy a výborné výkony naších cyklistů(kolik místa dostala cyklistika např. v nejčtenějším sportovním deníku Sport od začátku roku?), třeba i s tím, že bylidé neznalí věci dostali informace o pozicích a úkolech, které závodníci ve svých týmech mají. Předešlo by se potom taky žvanilům, kteří se velice rádi obouvají do dalšího našeho elitního závodníka Raboně, že nevyhrává a dojíždí vzadu, aniž by tušili, že jeho role je někde úplně jinde a že ji plní výborně a je v profi pelotonu hodně ceněným jezdcem.Je jasné, že vždycky se plivači najdou, ale chci věřit, že spousta lidí tak činí jen z prosté neznalosti.

 5. většinou se těchto diskuzí nezůčastňuji,ale co chcete po novinářích,ti by ,aby to zvýšilo sledovanost prodali i vlastní babičku,jinak si ale myslím,že zásadní chyba závodu(z hlediska ČR) byla,že tam nejel Štybar,podle průběhu závodu to byl závod pro něj a věřím,že by v té první skupině byl a věřím ,že by pro něj Roman do spurtu tahal,to ale zase bylo geniální rozhodnutí svazu cyklistiky,jako většina a to vím o čem mlivím,protože jsem 20 let trénoval mládež. Proč ale Ti ,co Romana kritizují,on v první skupině byl,proč nekritizují Bártu,který tam nebyl a jezdil většinou vzadu.

 6. Co vymyslet pro dva lidi víc do jednorázovky,Roman aktivně od začátku a zkusit něco ze skupiny,pokud by únik vyšel.Bárta by zkusil únik v závěru,pokud by ho Wiggins s balíkem dovezl až dopředu.Co je na tom nejasný?Provedená taktika byla přesná pro oba naše borce co se týče typů,výkonosti a momentální formy.Andy byl na taktiku vždy machr..Čekal jsem,že nebude jen skvělej závodník,ale i trenér..

 7. to Ciba: díky moc. Závod jsem sledoval bedlivě, ale takových nuancí jsem si nevšiml. Souhlasím s tebou, že Roman zajel výkonově a technicky skvěle.
  Přál bych i Honzovi Bártovi angažmá v ProTour teamu, aby se dostal na velké závody a mohl si začít plnit sny.
  To ostatně, a hlavně energii a zdraví, přeju pro další sezonu i Romanovi.

 8. zdenda_hobík

  to Lhota
  nedalo mi to a podíval jsem se dostupná videa Bártových vítězství letos. Takže pro rekapitulaci ( v žádném případě je nechci nijak srážet, to zdůrazňuji):
  V Kolíně by ani psa nevyhnal, lilo celou dobu a tomu odpovídalo nadšení většiny závodníků. Bárta ujel v kopci ze skupiny cca 30 km před cílem a udržel to. Ukázal velkej morál, to jednoznačně. Bohužel, v Londýně trakaře nepadaly.
  Coppi – tam nikdenic neztratil, Netapp vyhrál týmovou časovku a pak Bárta individuální časovku – a bylo to vítězství.
  Na Giru ten únik – super, velká podívaná, ale byla to jedna akce za 3 neděle – to je na rodilého únikáře trochu málo.
  Hoď ještě nějaké linky, ať vidíme, proč je Bárta jiný kafe než Kreuziger, rád se pokochám.

 9. Fanoušek RK

  Naprosto souhlasím s Cibou a Jenicek93 to trefil přesně {thumbup}

 10. Lhota: nevím, možná bylo lepší se na ten závod podívat. Nemusel bys tady řešit jaká byla „strategie pro dva závodníky“.
  V kostce: na začátku závodu Roman s Honzou jezdili spolu. Roman potom jel v úniku, Bárta zůstal v pelotonu. Když v posledním okruhu odjížděli španělé, Nibali, Vinokurov a spol., tak Honza zkoušel jet s nimi, bohužel se neudržel. Podle mého skromného názoru se Roman měl dostat do úniku. V případě, že by žádný únik nevyšel měl Bárta zkusit zaútočit v posledních 50ti km. Myslím, že oba dva zajeli závod perfektně a týmově.

 11. to DickR: No to by byla věčná škoda, protože Roman jasně deklaroval přání se s Honzou Bártou dohodnout na spolupráci: „S Honzou se určitě dáme nějak dohromady a něco vymyslíme, abychom zajeli co nejlepší výsledek.“ A Honza Bárta zas jasně řekl, že nemá problém na OH spolupracovat. Ostatně, nakonec se prý opravdu jednalo o strategii zvolenou repre-trenérem:

  http://oh.idnes.cz/cyklista-barta-tipuje-za-viteze-cavendishe-fk0-/oh-cyklistika.aspx?c=A120726_180524_zoh-ostatni-sporty_fil

  Pokud by to nebyla pravda, tak by to vrhalo stín na jiná Romanova prohlášení, včetně těch po OH, měnících se z minuty na minutu, ze dne na den.
  Spolupracovali tedy tihle dva super cyklisti na OH ve prospěch ČR, nebo ne?

 12. Ahoj Romane, je spousta slušných lidí co tomu obvinění že jsi jel na Vina nevěří. Protože jsou to normální lidé, tak nikam napíší a nedělají z toho žádný humbuk. Pak je pár „troubů“ co prudí a vytváří dusnou atmosféru, přitom ani nevylezli z obýváku
  Hodně štěstí do dalších závodů, ať se jim pak můžeš vysmát. Teď už víš, kdo ti nefandí

 13. Dick Richards

  Lhota:
  Sorry, ale podle toho, co jsi napsal, jede Bárta na Vueltu a skončí jasně před Kreuzigrem…..:).
  Ta strategie by mě taky zajímala, ale spíš žádná nebyla, resp. byla taková, že borci uklidní média před závodem, že jako všechno dobrý a něco spolu upečou. A to se jim povedlo (myšleno uklidnit média). Jinak dle průběhu se na strategii o závodě vůbec nebavili, protože jel každej úplně jinak a jinde v pelotonu…..
  Čili měli dvě strategie: 1. mediální, ta jim vyšla; 2.závodní, ta jim taky vyšla, protože žádná nebyla…..

 14. Komentářů na téma účasti Romana na OH bylo už tolik jako kdyby získal medaili….Z hlediska účasti ostatních sportovců a jejich dosavadních výsledků bude to Romanovo 15. místo jedno z nejlepších…Třeba Slovensko už má 2 bronzy…. vypadá to,že jsou všichni naši totálně z formy. A to Petr Čech tipoval 12 kousků medailí. {bye}

 15. to Fanik: Nevím, ale mně nic nepřipadá jasné. Je tu spousta příspěvků uvozených slovy“ je to jasný, každý to ví, to ví každý malý dítě“ atd., ale to jsou všechno tak subjektivní a naprosto prázdný řeči, který nemají žádnou váhu.
  Proto se ptám na tu „zvolenou strategii“, o který Roman před OH hovořil do tisku. Byl vyslán tímhle státem, deklaroval strategii a spolupráci s Honzou Bártou, tak se jen ptám, co vymysleli.
  Co si Honza Bárta zasloužil nebo nezasloužil nebude přeci rozhodovat anonymní uživatel internetu, ne? Je to stejně jako Roman skvělý závodník s osobitým stylem, tzn. stylem od Romana naprosto opačným.
  1. Tam, kde Roman „neakceptuje tempo nejlepších“, Honza ho akceptuje.
  2. Tam, kde si Roman vystupuje, Honza útočí.
  3. Tam, kde si Roman jede „to svoje tempíčko“, Honza je v úniku.
  4. Tam, kde Roman jeden „na Románka“, plive Honza Bárta krev.
  Já si opravdu myslím, že si jak Roman tak Honza zasloužili reprenzentovat ČR na OH.
  Měl jsem naději, že daleko spíš vyšlou třeba Kadlece a Mlynáře, který by jistě jeli životní a poslední závod OH a ostudu by určitě neudělali. Škoda, že to dopadlo takhle.

 16. Lhota,Roman k tomu asi radši říkat nebude nic,ale je to jasné.Roman dostal od Andyho volnou ruku a Bárta měl být uklizený a čekat na šanci,víc si ani po MČR nezasloužil..Oba úkol splnili výborně :)

Leave a Reply