Průběžná diskuze


Prosíme všechny účastníky diskuze o objektivnost v příspěvcích a střídmost v reakcích. Závadné příspěvky budou odstraněny a vulgární autoři zabanováni.

1 029 comments

 1. Alex forever

  No a na Tre Valli Varesine se začíná opravdu závodit až 12 km před cílem {devil}
  Pogačar, Roglič a Carapaz momentálně v hlavních rolích ;-)

  Příloha: Nástup favoritů

 2. Panove tak jsem zvedav kde budou jezdit Hirt a Cerny v pristi sezone? Podle diskuze na cycling news nejsou mezi 6, kteri pujdou do Jumba.

 3. „Takže velmi dobře vím, kolik lidí „na venkově“ běhá a kolik jezdí na kolech ;-)

  Dík za reakci Alexi, sice trochu na píčuse, ale tak to máš rád {devil}

  Cyslostezka, areál koupaliště s dvěma hospůdkami, tenisové kurty a dvě travnatá hřiště na fotbal. Fakt typickej venkov.

  Fakt ne. Tohle fakt není venkov.

 4. Televizní přenosy cyklsitických závodů jsou velice drahé, to je jedna věc, která cyklistice brání v rozvoji.

  Určitě sportovně běhá víc lidí, než jezdí na kole. Na vesnicích je mmnoho lidí, kteří jezdí na kole, ale to nemá se sledováním profi cyklistiky nic společeného, je to prostě dopravní prostředek. Stejně jako drtivá většina řidič§ aut nesleduje motorsport.

 5. Alex forever

  Dneska nás ale, pánové, čeká velký cyklistický bonbónek – krásný závod okořeněný přímým soubojem Pogačara a Rogliče (a jejich nadupaných týmů) s mnoha dalšími jezdci z úzké profesionální špičky (Gall, Hindley, Kämna, Vlasov, G. Martin, Carapaz, Urán, Healy, Pinot, Arensman, Costa, Mollema, Mas, Alaphilippe, Barguil, Bardet, S. Yates, Fuglsang, Teuns, Woods… do háje, skoro nikdo nechybí {wacko} )!
  Jede taky Hirťák a starší Vacek.

  Příloha: Tre Valli Varesine

 6. Vakoc je borec {good} . Skoda, ze uz na silnici nejezdi, protoze dnes opet dokazal, ze by na to v pohode mel {bye}

 7. Tak možná bude vše ještě jinak. Amazon jedná o sponzoringu Jumbo Visma. Není ale jasná částka. Pokud by to bylo v článku zmiňovaných 15 mil. euro, pak nevím, zda by se Soudal stal titulárním sponzorem.

  https://www.cyclingnews.com/news/amazon-reportedly-set-to-join-jumbo-visma-as-sponsor-in-euro15m-deal/

  • Bylo by vtipné, když Landa podepsal do Quick-Stepu, že by pak prosil o smlouvu v Ineosu. Nejvíce volných míst pro příští rok má v současné době Ineos.
   Hirťákovi by se bohužel nemusela vyplatit letošní pasivita, aby neměl problém s hledáním nového zaměstnavatele. Přeci jen, Cattaneo, van Wilder byli vidět více v posledních týdnech.
   V článku se objevuje nespokojenost Soudalu s Lefevrem.
   Otázka je kam by zamířili Alaphilippe, Asgreen, kteří měli poslední dvě sezóny zdravotní komplikace a změna stáje by jim pomohla.

   https://sport.aktuality.sk/ostatne-sporty/clanok/martin-svrcek-predcasne-skoncil-svoju-tohtorocnu-bronzovu-sezonu-a-caka-ho-zrejme-operacia-kolena-2023092914101352810

   https://www.roadcycling.cz/clanek/konec-vlci-smecky-tym-soudal-quick-step-se-rozpada

  • Jumbo chce ukončit své aktivity ve sportu příští rok (další pro ně významnou je rychlobruslení, které je v Nizozemí národním sportem).

   Soudal byl nejdříve v Lotto, nyní s Quick-Stepem a hledají prostě tým, který bude mít více úspěchů a který se jím jako sponzor více vyplatí.
   Vlčí smečku předtím sponzoroval Deceunick, který „přešel“ k Alpecinu v době, kdy to byl jen MvdP.

   Ještě jsem nečetl o variantě, která mne napadla, že by třeba Bakalův Quick-Step zůstal jediným hlavním sponzorem, prodali by world-tourovou licenci a byli by na úrovni stávajícího Lotto Destiny s pozvánkami na většinu závodů (již bez Remca a pár vrchařů, ale s klasikářskou sestavou). Ale to by neuneslo ego Lefevra.

   Pokud by nastala varianta Amazon Visma, tak by také mohl být vyvíjen tlak od Amazonu na Seppa Kusse jako Američana, že by po něm chtěli lídrovství na etapových závodech.

   • Základ všech problémů je v tom, že v cyklistice je velmi složité sehnat sponzory i pro ty nejúspěšnější týmy.Je to vlastně až neuvěřitelné, že sport, který je 8 měsíců v roce téměř každý den v TV, má tyto problémy.

    • Alex forever

     Mně to taky hlava nebere :-¤ Už jsem sem před pár dny psal, jak složité je najít ve sportovní rubrice na seznam.cz odkaz na cyklistiku… A aktuální zprávy o úspěších našich borců bývají často velmi kusé a uváděné až v závěru sportovních relací.
     Přitom je cyklistika v současnosti sportem (nebo spíš oddychovou aktivitou), kterému se věnuje suverénně nejvíc lidí – a to asi nejen u nás! Kam se hrabe fotbal nebo běhání – nejvíc lidí prostě jezdí na kolech.
     A co se týká přenosů v televizi? Který jiný zabezpečí sponzorům 6-8 hodinovou non-stop reklamu na dresech, kolech, doprovodných vozidlech a transparentech podél trati?

    • Alex forever

     Podle tabulky Agenturasport.cz jsou sice mezi aktivně provozovanými sporty před cyklistikou kuželky (bowling) a tenis, ale já tomu moc nevěřím. Oba tyto sporty jsou příliš limitované velikostmi a počtem hřišť, na kterých se provozují – na rozdíl od cyklistiky, která je limitovaná vlastně jen počasím.
     Uvědomil jsem si tu obrovskou popularitu cyklistiky při občasném sledování zábavných televizních soutěží (AZ kvíz, Kde domov můj apod.), ve kterých téměř každý druhý člověk na otázku „Čím se zabýváte ve svém volném čase?“ odpovídá m.j. „Jezdím na kole“…

     Příloha: Atraktivita sportů v ČR

    • Alex forever

     Tahle tabulka je podle mne přesnější – i když jsou v ní vlastně smíchány sporty seřazené podle oblíbenosti divácké se sporty, které lidé sami provozují. V textu pod tabulkou je však už cyklistika uvedená jako sport, který lidé provozují nejvíce…

     Příloha: Atraktivita sportů v ČR

    • A přesto se nikdo do sponzoringu nehrne ani u tak úspěšně stáje jako je vlčí smečka či „Jumbo“.

    • Bowling – existuje hodně firemních akcí s bowlingem, takže hromada lidí si bowling zahraje jedenkrát, dvakrát ročně. A pak záleží jak je postavena otázka v dotazníku. Hrajete bowling? Ano (sice jednou ročně u piva, ale ano {beer} ).

     Mezi mými mladšími kolegy a kolegyněmi jsou tenis a běh jejich pravidelnou aktivitou, ale na kole z nich alespoň jednou týdně nejezdí myslím nikdo.

    • Alex forever

     @vilimator: Jsi nejspíš z velkého města, že? ;-) Je jasné, že třeba v Praze není cyklistika na vrcholu zájmu – i když mám i v Praze kamarády-cyklisty, kteří jezdí denně.
     Na venkově a v menších městech je ale rozhodně víc lidí, kteří jezdí na kole, než těch, kteří by hráli tenis, běhali nebo dokonce chodili často na bowling…

    • Jsem z malého města, ale jezdím pracovat do Brna. {yes} A pracoval jsem mimo jiné i v Praze. Když jsem měl občas v Praze nebo v Brně kolo, tak to prostě ale nebylo ono. To už mnohem lepší na cyklistiku byly polské Katowice, kde jsem rok pracoval, tam jsem si to kolo užíval více.

     Přijde mi, že „na venkově“ na kole potkávám častěji čtyřicátníky, padesátníky, šedesátníky než dvacetileté. Naopak v českých „velkoměstech“ to je hodně o chůzi, běhání, jízdě na koloběžkách, bruslení na kolečkových bruslích – alespoň to je můj dojem.

     Tenis je ale jediná sportovní aktivita, které jsem se účastnil s kolegy ve všech pracích. Hrál jsem ho jak se staršími kolegy (včetně šéfů), tak s mladšími. I na malém městě jsme měli pronajatý z práce tenisový kurt na jedno odpoledne každý týden. Bylo to velké plus na pracovním pohovoru, když jsem řekl, že rád hraji tenis. S bratrancem jsme hrávali v dětství tenis na betonovém placu u zemědělského družstva.

     Středeční odpoledne jsem byl ve slovinské Lublani a zíral kolik lidí tam používá kolo jako alternativu městské dopravy. A jaké množství cyklistů jsem před pár lety viděl při počasí kolem pěti stupňů nad nulou v Kodani (konec listopadu) nebo v Belgii (únor), tak tolik u nás nevidím ani v létě. Takže to jsou státy, kde kola ve velkém rozsahu fungují i jako městský hromadný prostředek.

     Podle průzkumu u nás jezdí 35 % lidí alespoň několikrát do měsíce, což odpovídá našim sousedním státům.
     https://www.statista.com/statistics/1353329/cycling-frequency-worldwide/
     https://www.statista.com/chart/25156/share-using-bike-for-transportation-regularly/

     Cyklistika by potřebovala nějakou velkou asijskou hvězdu, aby tekly prachy z asijských zemí. Zatím se Asiaté prosazují výrazněji jen na dráze.
     USA mi připadá trochu underground, dali světu v devadesátých letech závody v horských kolech a nyní na gravelech. V post-Armstrongovské éře jejich talenti Van Garderen, Phinney, Talansky nenaplnili očekávání, které do nich Američané vkládali. Případný vstup Amazonu nebo Applu do cyklistiky by mohl přinést opětovný větší zájem severní Ameriky o silniční cyklistiku. Hodně reklamních aktivit měl na americkém trhu Sagan (jak se v jednom rozhovoru zmínil Štyby, že Peťo dost často během sezóny lítal kvůli těmto povinnostem do USA). Takové postavení jako on na americkém trhu rozhodně žádný ze současných mimozemšťanů nemá.
     Některé jihoamerické státy milují cyklistiku, ale sponzorství z Kolumbie by asi bylo zdrojem vtipů o narkobaronech.
     Takže tečou hlavně peníze od Arabů.

     Asi jediný výrazný hlas o nutnosti změn způsobu financování cyklistiky byl v posledních letech od Olega Tiňkova. A asi jeden z důvodů, proč skončil, bylo zřejmě jeho uvědomění si situace, že sám nic nezmění.
     Zkoušel se před pár lety ligový formát závodů worldtourových stájí (série Hammer), ale to se jezdilo tak dva-tři roky a v tichosti skončil.
     Richard Plugge prohlásil, že silniční cyklistika je sleeping giant (spící obr). Před začátkem letošní sezóny diskutovali pánové možnosti zvýšení popularity. Jednou z nich je udělat UCI Champions League, kam by bylo zařazeno zhruba 15 závodů (které by nemusely být každý rok stejné).

    • Alex forever

     Prima shrnutí, díky {beer}
     Nicméně problému, o kterém jsem spekuloval, se týká hlavně tato Tvoje věta (s dovolením cituji): „Podle průzkumu u nás jezdí 35 % lidí alespoň několikrát do měsíce, což odpovídá našim sousedním státům.“ Takže 1/3 národa se aspoň občas sveze na kole, že? Takže se ptám: Kolikpak asi lidí hraje NĚKOLIKRÁT DO MĚSÍCE tenis nebo bowling? Tipuji max. 10% – a to jsem velký optimista…
     Píšeš správně, že na kole dnes jezdí víceméně pravidelně lidé ze starší generace, často spíše senioři. Stoprocentně souhlasím. Ale to má být ospravedlnění faktu, že se o cyklistice méně píše a mluví v médiích, než si ten sport zaslouží? Nebo že se do něho sponzoři nehrnou tak, jako do jiných, mnohonásobně méně masově využívaných sportů?
     To si tedy vůbec nemyslím – naopak! Právě lidé po padesátce a zejména senioři jsou ti, kteří už mají vše potřebné pro spokojený život, děti jsou z báráku venku – tak co s volným časem? Hurá, koupím si (elektro)kolo a zapracuji na svém zdraví!
     Tak a dost, už nevím, co k tématu více psát. Já to prostě vidím jako absolutní záhadu a sere mě to, že je cyklistika v ústraní zájmu médií a sponzorů.
     Jak jsem už napsal: Hlava mi to nebere :-¤ {negative}

    • Alex forever

     Já jsem na stará kolena naprosto typickým příkladem seniora, kterého jsem výše popsal – a užívám si to plnými doušky {devil} Viz včerejší 80 km dlouhý okruh napříč Karlovarským krajem…

     Příloha: Nádherný podzim

    • Alex forever

     Ještě bych rád dodal, že náš rodinný dům stojí přímo u cyklostezky a navíc ca. 200 metrů od areálu koupaliště na pláži u rybníka, kde jsou vedle sebe dvě hospůdky s terasami.
     Takže velmi dobře vím, kolik lidí „na venkově“ běhá a kolik jezdí na kolech ;-)
     Kolem našeho plotu projede v sezóně (která díky letošnímu neuvěřitelnému podzimnímu počasí stále trvá!) denně odhadem 200-300 cyklistů (možná 500?), zatímco proběhne nebo projde s nordic-walking hůlkami sotva 20-30 lidí. Řádově určitě 10x méně…
     Jo, pardón :-D Ještě proběhnou 2x týdně fotbalisté a fotbalistky, když je trenér vyžene z trávníku, aby doběhli do obce 1,5 km vzdálené a zpět.
     Mimochodem: Hned vedle areálu koupaliště jsou jak tenisové kurty, tak dvě travnatá hřiště na fotbal (a jedno s umělou trávou). Takže mne opravdu nikdo nemusí přesvědčovat o tom, kolik lidí běhá, jezdí na kole, hraje tenis nebo fotbal. Mám to doslova pod nosem ;-)

    • Alex forever

     @vilimator: Tak mezitím, co tady spolu v jednom vláknu vcelku v klidu diskutujeme a uvádíme argumenty načerpané nejen z internetu, ale hlavně ze svých osobních zkušeností, vyleze z díry, blbeček – jako vždy agresivní – a začne v jiném vláknu ňafat tak, jak je jeho zvykem. Tady máš jasný důkaz o tom, že se nelze tomu vtírákovi vyhnout žádným způsobem – on prostě i reakce v cizím vláknu považuje za odpovědi na jeho bláboly {wacko}
     Tomu se říká neverending story…

 8. Také se dnes jede evropský šampionát na gravelech v Brabantsku, trať hodně krátká, jen 149 kilometrů. Vaky by potřeboval delší.
  https://www.uec.ch/en/event/212/2023-uec-gravel-european-championships

  • Alex forever

   @vilimator: Existuje nějakej LiveStream na gravelové MS? Na EurosportPlayeru jsem nic nenašel…
   Startovka je nabitá úžasnými jmény {good} Pojede nejen většina špičkových cyklokrosařů (kromě svaté trojice asi všichni z TOP 15-20), ale třeba taky GvA nebo Terpstra.
   No a taky Philippe Gilbert – a jak zmíněno i Petr Vakoč {heart} V dané konkurenci je podle mne bez šancí – ale třeba se pletu a o to víc bych to rád viděl v přímém přenosu!
   Hoďte sem někdo odkaz, jestli existuje, prosím {beer}

    • Vede Stuyven s minutovým náskokem, za ním skupinka pěti jezdců, ve které jede i Vakoč.

    • Alex forever

     No, díky za info, které jsi mi však poslal pozdě – vyjel jsem mezitím na kolo a když jsem se vrátil, byli už dávno v cíli. Takže jen ze záznamu…
     Ale 6. flek Vakyho je super {good}

     Příloha: Gravel ME TOP10

    • @Alex forever – Omlouvám se, dopoledne jsem se vracel z dovolené domů a že to běží přes tiz cycling, jsem zjistil až když jsem doma ležel po obědě. Oni tam občas streamují i závody nižších kategorií, které přenáší jen národní televize. Takže občas se mrknu na jejich stránky jak tu bylo doporučováno ještě v „době před eurosportplayerem“. :-)

    • Alex forever

     @vilimator: Ježíš, není proč se omlouvat {beer} Stejně jsi jediný, kdo poradil ;-)
     Díky i tak, kouknu na to zítra ještě jednou důkladněji, abych viděl, jak se to vyvíjelo a ne jen posledních 5 km, které jsem skouknul dneska…

 9. Peťo Sagan dnes jede minimálně poslední silniční závod letošní sezóny:
  https://sport.aktuality.sk/ostatne-sporty/clanok/nedelnajsie-preteky-zrejme-nebudu-cestarska-bodka-v-kariere-petra-sagana-2023093008373515301

  Dokážu si představit, že z marketingových důvodů si může příští rok zajezdit na nějakých městských kritériích nebo na závodech v USA.

 10. Ve sportu píší, že Rodriguez se s Ineosem dohodl na další spolupráci.
  Což má být trochu problém pro Rogliče.
  Stejně si myslím, že tam skončí.

 11. Tak potvrzeno – Roglič odchází z Jumba. Zatím neřekl kam, ale já tipuju Ineos.

 12. Alex forever

  Už ať je tady přelom února a března 2024, pánové {heart}

  Příloha: Příští WT závody

 13. Alexi slo by to overit z digitalniho vyskopisu delaneho z letadla.
  Projektanti silnicnich staveb ta data maji k dispozici. {beer}

  Dnes jsem jel autem ke stanici lanovky v rakouskych Alpach – tam tipnu bylo 25% jak vysitych a na kilometru prumer i 20%

  Moc casto se to nevidi…

Leave a Reply