Průběžná diskuze


Prosíme všechny účastníky diskuze o objektivnost v příspěvcích a střídmost v reakcích. Závadné příspěvky budou odstraněny a vulgární autoři zabanováni.

1 012 comments

 1. Tak i v běžeckém lyžování znají „Alexovu pumpičku“ – akorát používají hůlky. {yahoo} Ovšem to zbourání soupeře v cíli, to se doufám v cyklistice neujme. {whistle}

  Takhle se chovají Bolšunovovi krajané na kolonádě, nichtwa? {yes}

   • Alex forever

    Reakce Rusáka rozhodně nebyla správná :-¤ Podle mne měl rozhodit rukama a přestat jet – určitě by dosáhli DQ Finů.
    Na rozdíl od Rotkiho si myslím, že Mäki Bolšunova zcela úmyslně omezil – a to víc, než výrazně… {beer}

   • Takže jako notorickej sledovač klasického lyžování si dovolím říct, že naprosto chybí záběr zpoza cílové čáry kde je vidět celá cílová rovinka, protože s TV záběrů není poznat ta změna směru fina ale lze jde dovodit, že přejel z prostředního do krajního koridoru(pravděpodobně ho nezabral celý) když ho Bolšunov začal předjíždět, a v jakém koridoru vjede do vyznačeného cíloveho koridoru první závodník ve skupině v tom musí zůstat (při spurtu skupiny) když jede sám je to jedno. Takže finové měli být zařazeni až za 2.ruskou štafetu na 4.místo a rusové 2. a Bolšunov potrestán pokutou jak pra.se a trest zákazu startu v následujícím závodě. Jenže bylo to kde? ve finsku takže podle mě tohle udělat prostě nechtěli za žádnou cenu. Howg. Samozřejmě by vše vyřešil neexistující záběr z přímého pohledu na cíl.

    • Otázka je, od jakého místa se bere cílový koridor, protože v místě, kde začíná značení koridorů větvičkami, už byl Fin jasně v tom krajním.

   • Taky myslím, že chybí klíčový záběr. Ale šance na úspěšný protest by byla, kdyby ji Bolšunov nepohřbil. To, co udělal po dojezdu, jsem snad mimo parlament ještě neviděl.

    Dal bych mu stopku do konce sezony. Do podzimu by snad stihl vychladnout. B-)

    • Pořád jsem přesvědčený, že Fin jel správně. Přijíždí první a vybírá si cílový koridor. A zvolil ten krajní. Bolšunov má smůlu. Z videa od jenage to je dobře vidět.

    • Alex forever

     Fin to nasměroval do pravého koridoru úmyslně, protože viděl, že má Rusáka, vyhlášeného rychlíka, už skoro vedle sebe a bylo mu jasné, že by spurt prohrál. Musel si být vědom, že dojde ke kolizi…
     Podobnost s cyklistickou koncovkou se přímo nabízí, že? Sakryš, neudělal na TdF ten bídák Sagan Cavendishovi vlastně lautr to samé? Nebo ještě v hrůznější podobě Holanďan Holanďanovi???
     Jenže tady jde tak maximálně o zlomenou hůlku a ne o život! A navíc jsou tady přece ty koridory {wacko}

    • Alex forever

     Prostě čestnej sportovec by si to namířil doprostřed, když věděl, že soupeř už nemá jinou možnost, než jet vpravo – a rozdal by si to „na férovku“, jak se říká.
     Spolehnout se na pravidlo o koridorech a úmyslně zakřižovat soupeře těsně před jejich začátkem je prostě vypočítavá prasárna…
     Tím ovšem neospravedlňuji Bolšunovo chování – jen dokonale chápu jeho nasrání ;-)

    • Vypočítavé určitě. Ale v souladu s pravidly. {scratch}

    • Alex forever

     Pokud ano (nejsem v nich sběhlý), pak je na čase, aby se taková pravidla dočkala změny {negative}

    • Rotki: to myslíš vážně? To video jasně ukazuje, že po pár metrech uprostřed se najednou rozhodl najet do stopy Rusovi. Za mě jednoznačně „pumpička“.

    • PetrH.Senov

     Za mně fin moc dobře vědel co dělá a proč to dělá a byla to lumpárna. Reakce Bolšunova, a ni ne tak to plesknutí hůlkou (to bych i vcelku pobral), ale spíš to co udělal za páskou, byla reakce psychopata. DQ Finsko i Rusko, Bolšunov do konce sezóny stopka, aby příště aspoň trochu uvažoval.

    • Podle Mignereye se však domácí lyžař proti pravidlům neprovinil. „Když jste první v cílové rovince, vybíráte si koridor. Finský závodník nic neporušil,“ řekl funkcionář FIS.

     Tímto asi veškeré diskuze končí.

    • jenage: jo jo, vyjížděl zatáčku vnitřkem a vybral si vnější koridor v polovině cílové rovinky. :-D Tady se jednoznačně férovost a nestrannost vytratila.

    • PavelK: jaká nestrannost? Jak bys chtěl Fina trestat, když tam evidentně není nic proti pravidlům? Jel první, a jeho trajektorie je rovnoměrně do toho krajního koridoru bez žádného vybočování apod. Bolshunov to risknul a nestihl se dostat na jeho úroveň, než začnou cílové koridory, což mu nevyšlo. Kdyby na to měl, měl Fina dojet už před stadionem a ne se mu dostat za záda až v poslední zatáčce. Jediný co je otázkou, jestli ty koridory měly 100m a pokud ne, tak je to chyba jury, že to už před začátkem nezařídila, i když stadion v Lahti by to v pohodě zvládnul. Vy na to koukáte cyklo optikou, neuznáváte pravidla FIS a hodláte tady uplatňovat nějaký pocitový „pravidla“ o cílové rovince.
     BTW. ano Alexi, podobně nacpal Sagan Cavendishe do bariéry a pokud se nepletu, panovala tu shoda, že Cav byl až za Saganem a neměl se tam co cpát :-)

    • Přesně jak píše zomba.

    • Alex forever

     @Zomba:
     Ad Sagan: Právě že zde taková shoda vůbec nepanovala, našlo se několik takových, kteří tvrdili pravý opak {negative}
     A nemyslím si, že tady chce někdo uplatňavat „pocitový pravidla“. Bavíme se o tom, že se Fin zachoval jako dobytek a Rus ho víceméně právem jako dobytek spráskal holí…
     Pravidla to neovlivní, byť jsou v tomto ohledu značně vachrlatá. Punktum {beer}

    • Alex forever

     Tak snad naposledy – už mě to dost nebaví:
     Asi se všichni shodneme na tom, že měl prostě Bolšunov předjíždět Fina zleva a ne zprava. V pohodě by ho zařízl. Stalo se však to, co se stalo a z celého článku, na který nás odkazuje „rotki“, je pro mne zajímavá jediná pasáž:
     „Manévr, který předvedl finský závodník v cílové rovince, byl podle mého názoru někde na hranici pravidel,“ podotkla Neumannová.
     Howgh, skončil jsem – víc k tomu nemám co dodat… {bye}

    • No, jestli je v pravidlech to, že polovinu cílové rovinky jede křížem a v momentě, když se Rus dostává na jeho úroveň odšlápne do jeho stopy, tak je vše v pořádku.

    • Je rozdíl mezi cílovou rovinkou a cílovými koridory. Pravidla jsou jasná a již více funkcionářů FIS se vyjádřilo, že Fin žádná neporušil.

     Z článku je pro mne zase zajímavá tato pasáž:
     „K variantě, že Mäkiho chování bylo v pořádku, se přiklonili i rozhodčí. V jury zasedal také Michal Lamplot, zástupce sportovního ředitele úseku běžeckého lyžování Mezinárodní lyžařské federace.
     „Joni Mäki byl první a měl možnost si vybrat ideální stopu. Neudělal nic špatně,“ vysvětlil Lamplot…

     Jeho vyjádření má zřejmě větší váhu než Neumannové, která už několik let nemá se závody kromě komentování nic společného.

     Pro mě je nepochopitelná věc, že Bolshunov nedostane další trest, distanc do konce sezóny by mu dle mého prospěl.

    • Alex forever

     Ano, naprostá klasika – tak často se vyskytující i v této naší nekonečné debatě. Někdo se na to dívá striktně z hlediska pravidel, jiný zohledňuje fenomén „fair-play“, který vždy patřil ke sportu jako k velbloudovi hrby…
     Jsem hrd a pyšen na to, že jsem vždy patřil ke druhé skupině zdejší komunity ;-)
     Sport byl, je a vždycky bude činnost, která zejména díky enormnímu fyzickému i duševnímu vypětí vzbuzuje jak u sportovců samotných, tak u jejich fanoušků velmi silné emoce. Takto chápaný se mi, díky Bohu, maximálně zamlouvá a je pro mne 100x přitažlivější, než kdybych na něj měl stále pohlížet skrz clonu mnohdy zkostnatělých a přežitých pravidel.
     Ale to jsme tady už probírali mnohokrát a já už dávno vím, s kým bych si ze zdejší party dal rád pivo a pokecal o sportu až do rána bílého – a od koho bych si naopak z bezpečnostních důvodů rychle odsedl…
     Je to prostě přesně podle rčení: „Krev není voda“ – a tahle krátká výměna názorů na případ Mäki – Bolshunov jasně ukazuje, u kterého stolu v hospodě by měl jeden každý z nás sedět {beer}

    • „Joni Mäki byl první a měl možnost si vybrat ideální stopu. Neudělal nic špatně,“ vysvětlil Lamplot…

     Tak tohle mě pobavilo. To je komik. Takže závodník vyjíždějící vnitřní dráhu zatáčky si jako ideální stopu vybral pak tu vnější. Tak už jen tohle je komické a svědčí to o tom, že Maki naprosto jasně věděl co dělá.

     A jeho rekace v cíli mě v tom jen utvrdila.

    • PetrH.Senov

     Jedno se teda Mäkimu musí nechat, i když tedy zřejmě pravidla neporušil, tak je asi první finišman v historii čehokoliv, který když zatáčí do cílové rovinky na levou ruku chce finišovat vpravo. Až na tenhle zlepšovák příjdou v atletice to budou zmatky, až se po vyběhnutí zatáčky začnou všichni cpát před tribuny {yahoo} {yahoo} {yahoo}

    • Alex forever

     Teď jsi trefil přesně hřebíček na hlavičku (či hlavičkou o hřebíček?), Petře! To je přesně ten problém {good}

    • Bolšunov začíná Mäkiho předjíždět zprava už v zatáčce, Fin o něm musel vědět. Rusa záměrně zavřel, výběr vnějšího koridoru pro Fina výhodný nebyl, prostředním (asi i levým, závodníci vyjížděli do cílové roviny spíše vlevio) by se do cíle určitě dostal rychlej. Samozřejmě, že to bylo nesportovní chování. Je pravda, že Fin v koridorech nepřejížděl, sithl do pravýo najet ještě před jeho začátkem. Jen si představte, kdyby takhle někdo zavřel ve finiši Čecha, to by bylo řevu, jakej je to hajzl. Ale krom toho, že to bylo nesportovní chování, existuje pravidlo o blokování, který Fin porušil. Takhle jiného závodníka omezit nesmí, dokonce mu Fin dvakrát přejel lyže (nebo se dostal do kontaktu), podotýkám, že o Rusovi věděl. To pravidlo o blokování má svůj význam, kdyby neexistovalo, v podstatě by pro závodníka najíždějícího do cílové rovinky na druhém místě neexistovala možnost, jak vyhrát, cílový koridory jsou pro předjetí strašně krátký. Proč má svůj význam a proč by druhej nemohl vyhrát? Protože pokud by Rus jel až za ním a pustil se vlevo, stejně tak ho Fin zavřell vlevo.

     Úplnej nesmysl je, že ta zatáčka vynášela, to je na běžkách na rovině sci-fi. Tím, že takovou oslovinu ten Michal Lamplot řekl, ztratil veškerou důvěryhodnost. Snažil se vymyslet nějaký argument, kterýma by to rozhodnutí jury podpořil, ačkoliv žádný takový argument nebyl třeba, neboť rozhodnutí jury bylo postaveno na jasným pravidle, že první závodník vybírá cílový koridor. Z toho je vidět, že si tím rozhodnutím jury minimálně nebyl jistej, nepovažoval-li ho rovnou za špatný. Zpětně (po tom, co rozhodnutí padlo a stalo se oficiálním) samozřejmě nemohl on ani Mignerey říct, že bylo nesprávný, vždyť jsou to představitelé FIS. Takže odvolávat se na ten článek je bezcenný.

    • Přirovnal bych to k cyklistice, kde při spurtu taky musí držet rovnou lajnu.

 2. Zde na odkazu https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=Tfm_slhsga0&feature=youtu.be&ab_channel=SPORTPUBLICTV by měl být zítra od 12:15 přenos z 1.evropského závodu Klasika Valenciana – sice pouze 2.kat. UCI(určená především kontinentálním týmům) ale díky okolnostem startuje 8 Pro Tour týmů.(žádný čech na startu není.
  https://www.procyclingstats.com/race/gp-de-valence/2021/startlist

 3. Tom Dumoulin přerušuje kariéru. Tak to je docela šok. Můj oblíbený závodník. A věřil jsem, že na letošní Tour se vrátí ve velkém stylu. Jsem zvědavý na podrobnosti. Zřejmě psychická únava.

  https://www.cyclingnews.com/news/tom-dumoulin-puts-career-on-hold-and-leaves-jumbo-visma-training-camp/

  • Alex forever

   Promiň, Palawane, nic ve zlém – ale v čem je podle Tebe to video vtipné? {scratch}
   Poctivě jsem ho celé skouknul, ale nevidel jsem nic jiného než to, co dříve: utrápené borce v posledních stovkách metrů odporného cyklokrosu, kterých bych uvítal co nejméně v kalendáři – pokud možno žádný. A myslím si, že totéž si přejí také všichni závodníci – včetně vítězného Wouta, jenž si to evidentně také moc neužíval…
   Takže: kde je ta vtipnost, do háje? {scratch}

 4. No a je to tu zas, Oscar Sevilla vyhrál etapu(časovka) na Volta Tachira(Venezuela) startují Bardiani a Androni Giocatoli.
  https://www.procyclingstats.com/race/vuelta-al-tachira/2021/stage-4 i přes minulost těchto jezdců mě prostě hrozně baví když se podívám na jeho 1.profesionální výhru ještě v minulém tisíciletí na Romandii a ta jména která byla za ním{mail} https://www.procyclingstats.com/race/tour-de-romandie/1999/stage-4

  • Alex forever

   Tak Haťapka byl zejména velmi dobrý manažer. On dokázal za časů, kdy nás bolševik držel totálně u huby, doslova neuvěřitelné věci! Nároďák jezdil na různá zajímavá soustředění a dokonce i na závody na jih Evropy (a nejen do Jugošky, jak by se dalo předpokládat), fungovala spolupráce s italskými výrobci kol (takže naši jezdili na špičkovém matroši), měl „na západě“ spoustu známých mezi trenéry a dalšími cyklistickými odborníky…
   Navenek sice působil jako kašpar, komicky mluvil i gestikuloval, často se rozčiloval nevídaným způsobem. Celá „moje“ generace si jistě vybaví jeho řev z okénka doprovoďáku na reprouše, kteří na protest vůči nějakému zákazu (nemohu si vzpomenout, o co tehdy přesně šlo) jeli „tabák“ v jedné etapě závodu Okolo Slovenska:
   „Vy sa něpretěkátě, vy sa iba bicyklujetě!“ ječel hystericky a my se mohli s klukama u televize potrhat smíchy :-D
   Ale když se na Kamila zeptáte kteréhokoliv borce, jenž měl tu čest pod ním jezdit (ať už za nároďák, nebo třeba v bratislavském Interu), dočkáte se kupodivu jen slov chvály! A to přesto, že na něj po revoluci praskla prokazatelná spolupráce s STB…

   • Alex forever

    V tom medailonu mě nejvíc zaujala a hlavně dojala „bedna“ s vítězným Tondou Bartoníčkem (krátce předtím je na sekundu vidět jeho špinavý obličej při rozhovoru pro TV) v Karlových Varech 1972!
    Byl jsem na tom stadionu taky a druhý den jsem se přihlásil do Slavie Karlovy Vary a začal závodit {devil}
    No a taky je třeba trochu korigovat Haťapkovo machrování, jaký že byl skvělý trenér {wacko} V nároďáku měl vesměs cyklisty z RH Plzeň a Dukly Brno, kteří 95% času trávili pod svými trenéry. A ti měli zásluhu na jejich výkonnosti, ne Haťapka. Ten měl hlavně obrovskou kliku na skvělou cyklistickou generaci, jaká u nás – pánové Kreuziger, Štybar, Vakoč a další laskavě prominou – od té doby nebyla! Napřed Smolík s Doležalem, po nich Háva, Prchal, Labus, Bartoníček, Matoušek, a pak Škoda, Klasa, Konečný, Bartolšic, Jurčo, Štyks, Toman, Ferebauer a další a další…
    Určitě jsem na někoho zapomněl {cry} To všechno byli borci, z nichž by se určitě nejeden prosadil mezi profíky, o tom nepochybuji. Dnes máme takové dva, tři – tehdy jich bylo dvacet.
    Haťapka byl schopný manažer, jak jsem napsal výše, ale o kvalitě jeho „trénování“ si prostě dovoluji pochybovat. Howgh! {bye}

    Příloha: Bambus ve Varech 72

    • Alex forever

     „Toleďákovi“ se omlouvám za přejmenování! Pavel je odjakživa Doležel, ne Doležal {heart}

    • Super dik Alexi za takový informace

    • Alex forever

     Rádo se stalo, Vitorio {beer} Vždycky rád zalovím v paměti, která je u mne tak, jak to bývá u dědků, mnohem lepší dlohodobá než krátkodobá. Co jsem dělal předevčírem si sotva vybavím, ale co bylo před 50 lety, to vidím tak jasně, jakoby to bylo včera :-D
     Jinak ty moje informace ze 70. let nejsou nijak objevné – tak to prostě bylo a potvrdí to každý, kdo byl v té aktivní závodník nebo se aspoň „motal“ kolem cyklistiky…

    • Fajn spomienky Alex, Haťapka celkom OK pokiaľ sa nedal na politiku a to v drese jedných z najväčších primitívov a zlodejov na našej politickej scéne, žiaľ {unsure}

  • Haťapka do cíle doťapká. Tak nějak se to říkalo;-)

 5. PetrH.Senov

  Takže juniorům zrušili MS v cyklokrosu. Moc tomu nerozumím co tím UCI sleduje.

 6. Štyby, jeď!!! Mohlo by to dopadnout dobře. S podporou Petra Vakoče, Romana, Karla Vacka, Pepy Černého a Adama Ťoupalíka (teď jen najet dost UCI bodů;-) tu šance je.

  https://www.flanders2021.com/en/races/men-elite-road-race

  • No právě body, je potřeba aby jezdci ve WT zajeli nějaky TOP výsledky právě na WT závodech, což se loni absolutně nedělo, a z těch nižších závodů ty body tolik nenaskakujou…nicméně je zajimavy jak všichni(naši) chcou na OH bez ohledu na to jestli je ten terén pro ně vhodný nebo ne, viz.Štyby – ať se vysery na OH a radši se pořádně zaměří na MS.

   • Přesně. Nerozumím tomu. Chápu, že olympiáda je absolutně top záležitost. Ale šance dojet na tak těžkém okruhu v dusnu a zcela jiném časovém pásmu a se současnou výkonností v první desítce mi přijde mizivá. Přitom trať MS pro Štybyho docela fajn, zná ty silnice a bude mít šanci.

    P.S. Počtu bodů se hodně bojím. Abychom nejeli ve dvou či třech…

    • Alex forever

     Já Štybyho touhu zúčastnit se olympiády chápu. MS jel už několikrát a zřejmě si nevěří, že by na něm dosáhl nějakého významného úspěchu – takže rozumím jeho touze rozloučit se s kariérou závodem na OH, který posledně na extrémně náročné trati v Riu nedokončil.
     Protože tak to celé podle mého názoru stojí a leží. Štyby brzy skončí… {cry}
     P.S. Strašně rád bych se mýlil! {heart}

    • At da letos monument a muze preskocit na jezdiciho DS u Podlaharu {devil} {bye}

    • Dobře koordinovaná skupina českých fandů podél trati zdánlivě zcela nahodile a nezáměrně srážející soupeře (tu deštník v předním kole, tu pivní láhev v zadním kole) by měla Zdeňkovi pomoci.

    • Alex forever

     No, myslím si, že Štybar stále ještě nepatří k těm, kteří by takovou pomoc potřebovali…
     Věřím tomu (a docela pevně), že nám ještě nějaký skvělý závod zakončený bojem o vítězství předvede {good}
     Přiznám se však, že totéž už dva, tři roky neočekávám od Křižáka {cry}

    • Tak je zapotřebí ty šance trochu zvýšit;-) pokud jde o Romana tak 2018: Amstel 2, Val. šíp 4, LBL 8, MS 6.

 7. Tak nevím, zda bude mít Roman šanci jet některou z GT, když Arcea s Nairem nemá velké naděje na Giro. Jak psal nedávno rada, Alpecin-Fenix rozhodnutím využít právo jet všechny 3 GT slušně zkomplikoval pořadatelům systém pozvánek.
  https://www.roadcycling.cz/clanek/quintana-chce-na-giro-ale-chybi-mu-pozvanka

  • Toho jsem se bal, ale v článku se naopak pise, že Giro Gazprom pravděpodobně pojede.

   • Když se snižoval počet jezdců v týmech na GT „aby bylo víc prostoru na závodění a méně kontroly závodu“ tak měli přibrat +1 tým = 8 lidí, i tak by se snížilo startovní pole o 14 lidí ale přibyl by 1 tým, Savio ten bude zuřit a Visconti taky s Bardiani pokud Contík s bassem to maji taky ošéfovany.

   • O Gazpromu píšou „by měl mít“. Nevím, zda rozhodnutím Alpecinu nespadla tahle možnost pod stůl. Jen dvě místa a mnoho zájemců.

    • Alex forever

     @rotki: Ano, píší to tak – ale hned dodávají, že je to „o penězích“. A to je pro Rusáky nejmenší problém ;-)

    • Tak ruské týmy, máme asi tak oba stejně „rádi“, Alexi;-) A nejsem z toho, že tam Roman je nadšený. A teď si myslím, že ani peníze nebudou stačit. Pokud by ze dvou možných míst jedno dostal Gazprom, na italské týmy zbyde jedno. A tomu se mi nechce věřit, že pořadatelé udělají.

    • Alex forever

     @rotki: Uvidíme, řekl slepej :-D Petrodolary dokáží zázraky, příklad Astany je nad slunce zářný…
     Jinak přeji hodně zdraví {beer}

 8. Roman a M.Vacek na Gran Canaria včera…v nových dresech

  Příloha: 137543447_3608969989184054_1776716650405703992_o

Leave a Reply