Home » O Romanovi

O Romanovi

Foto:  (c) Ondřej Pýcha

Foto: (c) Ondřej Pýcha

Roman Kreuziger se narodil 6. května 1986 v Moravské Třebové. Sportu se věnoval odmala. Zkoušel fotbal a hokej, ale když dostal k jedenáctým narozeninám silniční kolo, začala to u něj vyhrávat cyklistika. Nejdřív jezdil pod dohledem táty Romana, pak taky u trenérů Raboně a Pečenky ve Škodě Plzeň.

V patnácti odešel do Švýcarska do juniorského týmu Schumacher, kde byl skoro čtyři roky. Následoval rok v italském týmu Podenzano pro jezdce do 23 let a od roku 2006 je členem profitýmu Liquigas. Vyrostl v jednoho z lídrů stáje, je specialista na etapové závody, velmi dobrý vrchař i časovkář.

Roman vystudoval střední sportovní a podnikatelskou školu v Plzni, kde v roce 2005 maturoval. Školu chtěl mít hotovou, protože jak sám říká, vzdělání je důležité a člověk nikdy neví, co bude. Hovoří plynně italsky a německy, žije v Plzni. V zimních měsících se připravuje u Lago di Garda v Itálii, doma často trénuje i v okolí Horské Kvildy na Šumavě. Má dvě sestry, Helenu a Terezu.

Velký vliv na Romanovu kariéru má jeho otec Roman, který se stal v roce 1983 juniorským mistrem světa v cyklokrosu a pak se prosazoval i jako výborný silničář. Na kontě má například vítězství v závodě Kolem Rakouska. Dodnes je jeho rádcem a občas spolu i trénují.

Roman se během krátké doby vyprofiloval do role jednoho z lídrů svých týmů na těžké etapové závody či vybrané klasiky. Zažil to už v Liquigasu, pak při angažmá v Astaně a nyní je jedním z tahounů stáje Tinkoff-Saxo vedle Španěla Contadora či Ira Roche.

Změnu zaznamenal Roman i v osobním životě. V roce 2012 se oženil se svou partnerkou Michaelou.

Týmy:
Škoda Plzeň (žáci, modré kolo s růžovou nálepkou prasátka)
ZČE Plzeň/ RV Suls (Colnago)
GS Schumacher WD 40 (2004, Daccordi)
GS Podenzano (2005, Bianchi)
Team Liquigas (2006/10, Cannondale)
Astana (2011/2012)
Saxo-Tinkoff (2012/2013)
Tinkoff-Saxo (2014)

 

Oblíbené jídlo:
Pizza Gorgonzola s ořechy, „tatarák“

Pití:
Červené víno, pivo

Auta:
Rychlá, rodinná a spolehlivá

Oblíbené místo:
Lago di Garda

Herec:
George Clooney, Angelina Jolie, Nicolas Cage

Hudba:
U2, Daniel Landa

Oblíbená barva:
modrá, šedá

Oblíbený film:
60 sekund, Rush

Oblíbený sport mimo kola:
Hokej, lyžování

Výška:
183cm

Váha:
67 kg

První kolo:
Štěrba v modré barvě a nálepkou prasete :-)

Oblíbené období:
Léto, zima