Průběžná diskuze


Prosíme všechny účastníky diskuze o objektivnost v příspěvcích a střídmost v reakcích. Závadné příspěvky budou odstraněny a vulgární autoři zabanováni.

1 083 comments

  1. Ráno tady tvs91 při debatě o dopingu zmiňoval Tour 2011 a to, jak se vítěz Evans „plazil“ do kopců. Myslím, že to docela sedí. Po Contíkově clenbuterolové kauze a plasticizers, co mu zbyly v krvi po transfuzi, na předešlé Tour se očividně všichni lekli a šlápli trochu s dopngem na brzdu (nebo aspoň sundali nohu z plynu). B-) A tvs91 má pravdu v tom, že výkony v horách byly v tom roce uvěřitelné – a nejen to: Vzpomínáte si, jak byli jezdci po každém dojezdu na kopci vyřízení? V cíli poslední horské etapy všichni zastavovali s výrazem mrtvoly okamžitě za čarou a málem padali z kol…

    • Dick Richards

      Pár dní jsem nezavítám a šup, už je tu doping… :). Ale jako jo, zavdává to dost k tomu, si zaspekulovat. O té výživě apod. jsem nedávno shlédnul https://www.csfd.cz/film/517326-ti-kdo-meni-svet/prehled/ Pěkně zpracované a podané a velmi, velmi zajímavé a myslím, že i docela k tématu. Ještě dodám ultramartonce Scotta Jurka a další jméno Rich Roll, který dříve závodně plaval, pak začal kalit, aby díky manželce přešel na veganskou stravu a stal se ultratriatletem a vlastně založil EPIC5 – 5 ironmanů v 5-ti dnech na 5-ti havajských ostrovech. A co mají všichni společné? ULTRAVÝDRŽ a stejný zdroj energie – bez masa. Tím nijak nepropaguju veganství, sám žeru maso, ale jen to dokresluje, kudy je možná cesta a odpověď na tak bájné výkony, které borci na Tour momentálně předvádí. Nicméně i mě to trochu nahlodává, abych 100% věřil, že je to zcela čisté… Nicméně dokument, dostupný na Netflixu doporučuji ke shlédnutí.

    • Otazkou zustava, co je uveritelne, a co ne. Ja ti muzu teoreticky vypocitat biofyzikalni limity v jakemkoliv mainstream sportu. To je ale pouze jedna stranka veci.

      OK, nekolik komparaci:
      Berzin 7.65 W/kg 11:55 Alto de Arrate 1995
      Zulle 7.62 W/kg 11:55 Alto de Arrate 1995
      Pantani 7.34 W/kg 23:30 Flumserberg 1995
      Contador 7.07 W/kg 20:40 Verbier 2009
      Jaskula 6.95 W/kg 24:25 Flumserberg 1995

      Pogacar 6.88 W/kg 27:50 Pla D’Adet 2024
      Pogacar 6.98 W/kg 39:50 Plateau de Beille 2024
      Vingegaard 6.85 W/kg 40:58 Plateau de Beille 2024

      Pogacaruv vykon na Plateau de Beille je pravdepodobne najlepsi cyklisticky vykon vsech dob. Jeho 6.98 W/kg je ve skutecnosti 7.27 W/kg normalizovano na hladinu more a plus minus 6.96 W/kg FTP. Porad ale v lidskych limitech.

      • Dick Richards

        No ty kráso, pěkné srovnání. Dnešní borci to vydrží prakticky po dvakrát tak dlouhou dobu, někde i déle, pokud tedy „tabulce“ správně rozumím. A to je tedy až neuvěřitelné maso. Ale možná si to srovnání interpretuji špatně?

        • Jo, asi tak. Ale u spicek jako byl Pantani nebo Contador ta krivka nepada az tak dramaticky s casem. Contador udelal 458W za dvacet minut s tepem 183bpm. To je bratru 7.38 W/kg. Po aproximaci na 40 minut je to asi 7 W/kg, coz je uroven Pogacara.

          Pro srovnani, takhle jel balik v etape na Plateau de Beille:

          Peyresourde: 6 W/Kg 20 minut
          Mente: 5.6 W/Kg 30 minut
          Portet Aspet: 6 W/Kg 15 minut
          Agnes: 5.9 W/Kg 30 minut

          Vsadim svou prdel, ze 5.9 W/kg na Agnes by bylo dost i na Krizaka v nejlepsich letech.

        • Vysvetleni, proc Contador nema takove casy jako Pogacar, je zrejme v tom, ze nebyl schopen si udrzet svoji nizkou hmotnost 62kg coz pri 176cm urcite neni jednoduche.

        • Dick Richards

          Ještě zajímavá je k tomu ta hodnota tepovky, 183 bpm je taky docela masakr, pokud to byl průměr na takový výkon po těch 20 minut. Ale to mu bylo 27 let? To mohl mít maximálku ještě pořád ke 200? I když, jde to samozřejmě ruku v ruce, je to pro profíka vlastně normální hodnota (z mého pohledu tedy ale těžko uvěřitelná… :)).

          No vlastně z celé té krátké statistiky je to vlastně vše „docela normální“. Až tedy na fakt, že to srovnáváme s jezdci s trochu nebo značně pošramocenou pověstí (kulantně řečeno)…. :). Ovšem jsme o dobrých 10-15 let dále v technologiích, stravě, přístupu k regeneraci, zkrátka ve všem. Zbytek asi nechme osudu, jak se k této éře bude kdo vracet za právě těch 10-15 let. Snad pozitivně (resp. negativně, co se týká případných výsledků)… :).

          Každopádně parádní data a díky za sdílení…. {good}

        • @Dick Richards: Mně ta tepovka přijde přiměřená. Když jsem v 31 letech běžel svůj první a poslední půlmaraton, průměrnou tepovku jsem za těch 90 minut měl taky dost přes 180. (Maximálku jsem měl v té době 204.) Byť uznávám, že nelze úplně srovnávat supertrénovaného borce s hobíkem…

        • Alex forever

          @Hun: Souhlas. Je to navíc velmi individuální. Já mám kupříkladu dlouhodobě vyšší tepovku, než kamarád, se kterým jezdím a jsme na tom na kole tak nějak nastejno. On mívá na konci vyjížďky průměrnou tepovku okolo 110, maximálku 150. Já míval ještě ve svých 60 letech (před operací srdce) průměrnou tepovku kolem 150, maximálku klidně 185 a párkrát se stalo, že mi to ukázalo přes 200 (nejvíc jednou při výjezdu na Klínovec zadem přes Meluzínu, kdy mi to na pár vteřin skočilo na 215).
          Dnes, když do sebe denně musím sypat prášky (na ředění krve, cholesterol a zvýšený krevní tlak), se mi průměrná tepovka pohybuje mezi 115 – 130, ale i tak mívám v kopcích maximálku třeba 170. A to je mi skoro sedmdesát.
          Tak proč by nemohl mít špičkový cyklista v některých momentech přes 180 t/min.? {scratch}

    • Já toto téma beru jako minci, která má 2 strany. Na jedné straně je fakt, že v cyklistice se vždycky podvádělo. A s tím souvisí moje domněnka, že nevím, proč by to mělo být jinak. Na druhé straně téže mince jsou fakta, která popisuje Bobeš. A s tím souvisí i moje domněnka nebo spíš naděje, že by to nemuselo být s těmi nedovolenými prostředky tak tragické. Fakta, domněnky, naděje {wacko}

      • Alex forever

        @BOSUx: Mám to podobně. Navíc jsem velmi skeptický (až nepřátelský) vůči těmto výpočtům. Věřím, že je na nich mnoho pravdy, ale také věřím (či spíše doufám), že furt existuje „něco navíc“, co odlišuje jednotlivé cyklisty – ne jen vykalkulované cifry, které se pak všichni snaží kopírovat a překonávat.
        Pokud by tomu tak bylo, pak pro mne ztrácí vrcholová cyklistika (a sport obecně) veškeré kouzlo {negative}

        • Máme to evidentně jinak, protože já těm datům věřím a věřím, že kdo s nimi pracuje, může se významně posunout svoji výkonnost. Pracovat s daty a rozvíjet díky nim výkon a potažmo dosahovat úspěchů neznamená, že by sport měl snad ztrácet své kouzlo. To vůbec.

        • Alex forever

          Máme to evidentně stejně – i já si myslím, že se v cyklistice vždy podvádělo a nemyslím si tedy, že by to mělo být dnes a v budoucnosti jinak…
          Toho se týkala moje poznámka směrem k Tobě {bye}

        • Já jim čísla i věřím, je to jen matematika a fyzika, jen si prosím zauvažujte a dosaďte jinou váhu protože ta je rozhodující pro výpočet W/kg, když beru že čas a trať je daná. Dřevorubecky se počítají ty časy z výkonu třeba cca 455 W na nějaký čas. Proč jsou ty časy uvěřitelné? Tadej, Wout, Jonas nelítají někde mimo možnosti, jen ty watty drží delší čas, a tak se to děje ve všech aerobních sportech. Nové metody tréninku a současně výživy, plus klasika chráněných jezdců, způsobí, že Jonas i Tadej jedou do ta finální stoupání skoro čerství, a to je celé.
          A připravte se Olympiáda v atletice bude uragán skvělých výkonů, za posledních 8 let je běh či závodění na kole zcela jiným sportem i když pořád ve stejných kulisách…

  2. Přestože jsem spíš přející Jonasovi tak jsem v podstatě rád, že se schyluje k tomu double, protože mě dost sere, že se furt říká, že poslední kdo to dokázal je sypač nejprosolenější, navíc v roce aféry Festina. To, že to teď zřejmě bude patřit Tadejovi bude podstatně důstojnější a i důvěryhodnější (i když to může každý stále zpochybňovat a o kolik čistotě věřím více já sám nedokážu vlastně ani zhodnotit).

  3. Dneska Tadej zajel posledním kopec kopec o 6 minut rychleji než Basso s Armstrongem v roce 2004. {devil} {yahoo}
    A o skoro čtyři minuty rychleji než rekord Pantaniho z roku 1998.

    Plateau de Beille (15,74km; 7,94%; 1250m)

    2024 | 39’44 | T.Pogacar – RECORD
    2015 | 45’31 | 9 riders
    2011 | 46’20 | Vanendert
    2007 | 44’07 | Contador, Rasmussen
    2004 | 45’31 | Armstrong, Basso
    2002 | 45’55 | Armstrong
    1998 | 43’28 | Pantani

    • Ja Ti nevim.
      Ten cas v porovnani s tema doperama… :-D
      Kluci dovedete tech 6minut vysvetlit? {yahoo} {beer}

        • Alex forever

          Znáš to: lepší regenerace, strava, rehabilitace atd. Týmy to umí vysvětlit i obhájit dokonale ;-)

        • Alexi, část rodiny se tři generace věnuje fotbalu na profi úrovni (první liga).A i v českých podmínkách je ta regenerace úplně jinde.

        • Odpovědí je Iñigo San Millán, performance trenér UAE, ale především Poga. Je zřejmě nejlepším odborníkem na metabolismus a regeneraci, zavedl opravdu revoluční metody. Pamatuji si, že když ho najali, první, co řekl, bylo: Kluci, jste přetrénovaní, máte zánět ve svalových vláknech. Po tréninku nesmíte být unavení. Když jsem to slyšel, řekl jsem si, ano, Sagan měl pravdu, když řekl „základem dobrého tréninku je udělat o jeden interval méně“.

        • Alex forever

          @Bobes: A já furt přemýšlel, proč mi to nejezdilo tak, jak bych si přál! Byl jsem přetrénovanej {yahoo}
          P.S. Tedy pokud jde o průměrných max. 10 tisících kiláků ročně, které jsem v mládí jezdíval (a vlastně jezdím dodnes), mluvit jako o dostačujícím počtu kilometrů {devil}

        • @Bobes: Já už jsem moc starý na to, abych tomu všemu uvěřil. Spíš bych tam přidal jako hlavní soukolí do úspěšně fungující organizace UAE Muro Gianettiho. To je ten holohlavý týpek, šéf stáje, co se v cíli objímá s Pogacarem. Každý si muže najít na netu, kdo to je. Už jako závodník skoro zemřel, když se otrávil špatně aplikovaným dopingem. A v 2008 byl šéfem týmu Saunier-Duval, kterého vyhodili v polovině závodu z Tour, protože byli všichni nadopovaní EPO-Cerou. (Piepolli, Ricco, Cobo). Bruynell, Rijs a další jsou podle něho hadra.

        • No ale to je především byznys. Hlavní je sledovanost v TV, reklamy atd. Za pár let ta špína zase vyleze na povrch, UCI si posype hlavu popelem, 2-3 roky se budou nejlepší závodníci plížit do kopce jak Evans 2011, sledovanost cyklistiky kledne, ale pak přijdou další mladici s novýma metodami regenerace a to porazí časy Pogačara o další 3 minuty a všichni si budou mnout ruce. ;-)

        • Alex forever

          @rotki: S fotbalem bych to zrovna nesrovnával. Když se podíváme na třeba skoro 50 let staré záběry z ME v Bělehradu, kde jsme tehdy všichni v úžasu obdivovali kondici našich hráčů a tehdy „toální fotbal“, který zavedli Holanďané (všichni bránili a všichni útočili, což byla převratná změna) – a přitom je to v porovnání s dnešním fotbalem jen taková pěší selanka.
          Oproti tomu když vidíme výkony Fausta Coppiho i mnoha jeho předchůdců (vlastně až do dřevních dob cyklistiky), jsme na pochybách, jak rychle by tihle borci dokázali jet na dnešních kolech?
          Tehdy na 15-20 kg těžkých strojích s několika málo převody jeli podstatně delší etapy, než jsou ty dnešní – a to téměř bez rehabilitace. A večer si dali flašku šampaňského a před startem závodu hovězí steak a vejce, aby měli sílu.
          A teď to hlavní: Přesto dokázali objet celou TdF průměrnou rychlostí jen o zhruba 10 km nižší, než dnešní borci na 3x lehčích karbonových kolech s týmovou podporou až do posledních kopců, vysílačkami, týmovým autem neustále po boku a hlavně s celou armádou masérů, fyzioterapeutů a felčarů za zády!
          A to jsem ještě nezmínil éru Eddyho Merckxe, kdy byla průměrná rychlost už jen o nějaké 2-3 kilometry za hodinu nižší, než je dnes – a stále bez vysílaček a týmové podpory ve smyslu, jak ji vidíme dnes…
          Takže závěr: fotbalisti byli dřív nesrovnatelně méně „v zápřahu“, než jsou dnes – a pyšní se skvělou pozápasovou a mezizápasovou péčí. Cyklisté byli naopak dříve v podstatně větším zápřahu (stačí se jen podívat na délku a počet závodů, které během roku zvládali) a podávali zcela srovnatelné výkony s těmi dnešními.
          A to všechno bez regenerace, která je dnes vzývána jako zázračná mantra {wacko}
          V příloze si lze to hlavní přehledně prohlédnout (éra Coppiho, éra Merckxe a dnešní časy), zde je odkaz na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_v%C3%ADt%C4%9Bz%C5%AF_Tour_de_France

          Příloha: Průměrné rychlosti jezdců na TdF

        • Alex forever

          @tvs91: {mail}

        • @tvs91
          Když jsou v tom až moc velké prachy, tak špína se nevyšetřuje.
          Španělská vláda zastavila před mnoha lety vyšetřování Operación Puerto, ač sám Fuentes tvrdil, že cyklisté tvořili pouze menší část jeho klientely (Ullrich, Valverde, Basso a další). A vyplývalo to i ze zabavených krevních vaků. Protože by to mělo zničující dopad na španělský fotbal (když Real, Barcelona, Valencia byli nejlepší v Evropě) a na další špičkové španělské sporty té doby (atletičtí vytrvalci, nejlepší antuková generace v historii španělského tenisu, basketbal).

        • @tvs91: Cyklistika se za posledních 10 let hodně změnila. Kompletně se přešlo na data, dělají se metabolické profily (INSCYD), upustilo se od HIIT tréninku a téměř výhradně se přešlo na polarizovaný, totální změna stravy (příklon ke sacharidům, totální odchylka od tréninku nalačno), posun v chápání energetických systémů, posun v regeneraci, nové věci ohledně variability srdeční frekvence, nové metody sledování saturace svalů kyslíkem. Dnes si můžeš přesně vypočítat intervaly podle své laktatové křivky, abys byl maximálně účinný. Mas nové materiály, už jen takový GP5000 má valivý odpor jen 8W, kolik měl Pantani na těch hadrech, 25W? Bowdeny vpředu jako aerobrzda, to dnes už nevidíš. Nová aero kola s hlubokým rafikem, spokes s profilem NACA, aero cockpity. Pak jasně, že děláš lepší časy. Vzhledem k tomu, že vlastním testovací laboratoř, vidím, jak se sportovci zlepšují, zejména jak se zlepšují amatéři po aplikaci nových metod. Nehledal bych za vším doping.

        • @Bobes: Chtěl bych tomu věřit, ale jsem trošku skeptický. V minulosti jsem už naletěl nejednou. Byly tu nové materiály, nové metody tréninku, byl tu Yankes, který porazil rakovinu a má posunutý práh bolesti atd, atp. A pak vždy přišlo vystřízlivění. Chtěl bych, abys měl tentokrát pravdu {beer} {good}

      • Tak ono se to těžko porovnává bez znalosti profilu, délky a průběhu těch etap (Tadej až do nástupu dnes nejel na špici).

        Ale hlavně výživa, regenerace, sledování výkonu, technika to je úplně jinde než před 20 lety. A taky je Tadej a stejně tak Jonas stále velmi mladý.

        • Ale jo. To co pises, dava smysl, ale je to silenej narez! {wacko}

          Nebavime se o tom setrit hobiky, ale nejprosypanejsinindividua ve znamem vesmiru – Pantaniho s Lancem :-D

          Jako Jonas delal dnes megasuperdomestika a Pogi si to “jen dojel” :-D

          Kdyz jsem videl 21kmh v 10% kopci po 13 km kopce a 4 jednickach, malem jsem se zadusil {devil} {bomb}

        • Alex forever

          @Radim: Tvoje slova o megasuperdomestikovi jsou velmi podobná těm, která mne také hned napadala, když jsem viděl Jonase-rozjížděče a Tadeje v zákrytu za ním.
          Bylo to přesně tak {beer}

        • Zajímavé je, že Pantanimu rekordu dnes doložil i třetí Remco a s Landou přijel nastejno.
          No a s Gall by s dnešním výkonem v 2004 porazil Armstronga {beer}

  4. PetrH.Senov

    Přeju to víc Jonasovi, ale Tadej je prostě lepší. Pokud ho netrefí ten podělaný čínský hnůj tak je hotovo.

    • Alex forever

      No, chlapi, byl jsem celé odpoledne v autě (jel jsem pro manželku do Prahy na letiště, vracela se z dovolené), takže jsem si to pustil až teď večer ze záznamu. No a abych pravdu řekl, nic jiného jsem po včerejšku nečekal: Pochopitelný pokus Jonase ujet Tadejovi na dlouhý nástup a zcela vyklidněného Slovince, který si s tím poradil jedna báseň {good}
      Ono už bylo od prvních metrů toho nástupu Vingegaarda zřejmé, jak to dopadne: Pogačqar mu jel v háku doslova „na pohodu“ a už jen řeč těla byla zcela jasná – trhavé pohyby těla Dána a úporný výraz ve tváři a naproti tomu jako z kamene vytesaný posed Slovince (kterému jely jako z učebnice jenom nohy a vršek těla zůstával naprosto klidný), dokreslený nevzrušeným výrazem ve tváři a evidentně klidným dýcháním s optimální tepovou frekvencí – nebylo o čem diskutovat, i kdybych byl u přenosu on-line.
      Bravo Pogačar, letos ho o vítězství může připravit jen nehorázná smůla {good}

  5. kolemjdoucí

    Tak a je hotovo, jedině pád a nebo nějaká viróza ho připraví o triumf.

  6. kolemjdoucí

    Těšil sem se dneska na Hirta, byla to chyba došlo na jeho slova „že je tam zbytečnej“ Škoda asi měl jet Švýcarsko na sebe a pak rozlučka v QS jako lídr na Czech Tour.

  7. Jílek pěkně kecá. Prý včera Pogačar nadělil Jonasovi nejvíc vteřin, co se mu kdy podařilo. A co je tedy tohle?

    https://www.procyclingstats.com/race/tour-de-france/2021/stage-8
    {wacko}

  8. UAE tým je pro Tadeje výborně připraven. Jonasovi Kuss velmi chybí a ani ostatní pomocníci z Vismy se letos nezdají v tak top formě jako před rokem.

  9. Už jsem to zmiňoval. Je to paráda. Teď jsem viděl díl o kostkové etapě v roce 2022 (Jonas mění kolo a Roglič spadne). Perfektní záběry ze zákulisí Vismy. Tak doporučuju zaplatit Netflix na jeden měsíc a podívat se. A jako bonus parádní dokuseriál Poslední představení o Jordanově kariéře.

    https://www.csfd.cz/film/1360705-tour-de-france-bez-prikras/1360706-serie-1/prehled/

  10. No ale Landa taky jede výborně, na staré roky.
    Já jsem mu už moc na začátku nevěřil, ale role domestika mu sedí. Nejlepší výsledek taky zajel před léty, jako domestik Frooma.

  11. Dick Richards

    Tak super, tohle byla prostě nádhera, tahle Tour baví. Škoda, že Jonas Tadeje neviděl. Bylo krásně vidět s jakou intenzitou šlape Tadej do pedálů, to byla nádhera, s očním kontaktem si myslím, že by nebyl tak velký časový rozdíl…… Remco taky slušně a velmi pěkně i Carlos. Zítra to bude maso, ale podle dneška to vypadá, že se nic moc zásadního nestane. Tadej vypadal dnes hodně silně.

Leave a Reply