Home » Zprávy ze závodů » Za Giro jsem poděkoval celému týmu
Foto Astana cycling team

Za Giro jsem poděkoval celému týmu

„Byly tam nějaké proslovy. Mluvil hlavní šéf týmu, pak sportovní ředitel Martinelli a pár vět chtěli i ode mě. Jen jsem poděkoval všem klukům za skvělou práci i všem členům realizačního týmu, kteří pro nás dělali prakticky čtyřiadvacet hodin denně,“ prozradil Roman. Sám s odstupem dne považuje svoje šesté místo za úspěch. „Všichni v Astaně to brali velmi dobře a i já si myslím, že je to hodně slušný výsledek. Když se podívám na lidi přede mnou, všichni jsou oproti mně lehčí, někteří o osm až deset kilo. Nibali, Scarponi i Contador mají kolem 62, Rodriguez 57 a já 67. I Gadret je lehčí, Rujano nemá ani padesát. Jsou to vyloženě vrchaři a já s nimi většinou dokázal držet krok. Říkalo se tady, že tohle Giro bylo nejtěžší ze všech Grand Tours za posledních 25 let, proto si šestého místa vážím,“ přiznal majitel bílého dresu pro nejlepšího závodníka do 25 let. Roman je přesvědčen, že cesta postupného výkonnostního růstu přinese úspěchy. „Někdo prostě vyletí dřív, někdo pomaleji. Já jsem asi ten druhý případ. Každý rok dělám krok za krokem pokroky a výsledky jsou lepší. Věřím, že to tak bude pokračovat a brzy se budu rvát o ty nejvyšší příčky.“ Roman se včera přesunul z Itálie do Čech. Chce se dát zdravotně dohromady, a pokud nachlazení ustoupí, pojede ve čtvrtek zmiňované kritérium v Brescii. „Počítám s tím, že mimo tohoto závodu si dám týden bez kola. Začnu trénovat až příští týden. Možná se ještě vrátím na Šumavu, ještě uvidím. Začnu se v klidu připravovat na Tour, kde bych se strašně rád konečně dočkal etapového vítězství v Grand Tours,“ prozradil.

28 comments

 1. Dick Richards

  Prvně gratulace k super umístění a hlavně průběhům etap na Giru. Až na ten Zoncolan super!!

  Zajímavé je, že na Eurosportu přirovnávali Romana právě k Nibalimu, co se týče stylu jízdy do kopce. Tzn. žádná velká dynamika a nástupy, ale plynulé tempo. Jenom nevím, proč je ten Nibali o krůček dopředu – právě na Zoncolanu i krůčky 2.

  Je mi ale jasné, že právě na tom Roman (za)pracuje a až to vypiluje, bude Nibaliho (a spol.) dávat. Problém vidím v tom, že se na něj budou tlačit jiní mladí a konkurence poroste. Jasně to ukázal Kreuswijk a co teprve Gesink…..(a další).

  Na sledování Tour se opět těším o něco víc, pokud Roman pojede. Pokud ale dopadne jak na Vueltě Andy Schlack, tak mě trefí šlak!! Proto přeju dobrou regeneraci a nějakou tu vyhranou etapu.

  Sportu zdar a kolu obzvlášť!!!

 2. Ciba: Nám nepřijde ponižující to, že by Roman v první řadě pomáhal Vinovi, ale to, že by dojížděl v etapách s desetiminutovým zpožděním coby běžný domestik.

 3. Já si myslím, že k velkému závodníkovi patří i pokora a vděk týmu. Pokud Roman dělal na Giru jasného lídra a na Tou by třeba na celkové umístění neměl síly, pak nevidím důvod, proč by mělo být špatné pomoci Vinovi. Pokud by to bylo v rámci pomoci, kterou loni odvedl Vino pro Pistolera, určitě na tom není nic špatného a kdyby k tomu vyšla třeba etapa…. pak by se mu astana určitě přiští rok odvděčila rolí jasného kapitána na Tour. Astana si je vědoma že má v týmu mladé pušky a že se s nimi musí pracovat a také o tom tak mluví. Roman je hodně mladý a nejspíš se teprve uvidí jak před první horskou etapou bude cítit po tak náročném Giru, to je asi trochu nezámá ale věřím že Astana si je vědoma Romanových kvalit a to, že Roman pojede tour v jednom týmu s Vinem je skvělé. Vino může Romana hodně naučit. Proto se těším na Tour, ať už pojede Roman v jakékoli roli. V každém případě to bude pro něj výborná zkušenost. {thumbup}

 4. Tak já nevím, ale nezdá se mi nijak ponižující, když by Roman jel v roli pomocníka (resp. v roli volného hráče) jako např. vloni na Vueltě. Jezdci, kteří jsou ochotni pomoci svým parťákům (i když by nemuseli) jsou mi mnohem sympatičtější než borci typu Basso, kteří každoročně slibují jak příště budou pomáhat a skutek utek.
  Navíc není „domestik“ jako „domestik“. Kolik je závodníků, kteří jezdí výhradně „na umístění“?

 5. Dama, boza i Kandinsky mi mluví z duše. Roman už je dle mého názoru tak daleko, že musí se svým managementem velmi pečlivě zvažovat, jak se postaví k tomu či onomu závodu. A je úplně jedno, zda je to Grand Tour nebo nějaký jiný závod typu. Mám pocit, že nastává období, kdy Roman bude muset preferovat celkové umístění….a pokud ne, tak to musí být dopředu jasně a velmi citlivě zdůvodněno. Tak, aby si proti sobě nepostavil média a fanoušky. Obojí má obrovskou sílu a je to součást budování celkového image i svojí vlastní kariéry. Ale to Roman a lidi kolem něho zcela bezpečně vědí a věřím, že při jakékoliv další volbě se rozhodnou správně.

 6. Gr.St.Bernard: Tak jsem se kvůli tobě tady registroval… Jak jsem zjistil, tak ten kopec má 920m, čili pokud jsi ho dal za 37min. pak je to VAM 1490m. Myslím, že bys mohl jít dělat Romanovi domestika…

 7. Já taky. A proto doufám, že pokud se bude Roman cítit dobře tak na celkové hodnocení nebude rezignovat.

 8. Jen se bojím, že Roman pojede na Vina stylem:
  Kopcovatá etapa=10 minut manko

  Velcí jezdci i když nejsou lídři (označení domestic nepřipadá v úvahu) tak se (dlouho) drží v popředí celkového hodnocení.
  Viz Frank za Andym, Vino za Contadorem, Nibali za Bassem, Basso za Romanem.(Pokorná poslušná služba budoucí vítěze nedělá).

  Na velkém etapáku jen nosit vodu a dojíždět před smetákem znamená zahrávat si s přízní fanoušků a ani případná etapa to nezachrání.
  Vyhrát etapu s tím, že mě nechali ujet, protože jsem měl celkově hodinu manko není pro špičkového jezdce dobrá vizitka.
  Tak to alespoň vidím já

 9. Hun:Tak je z tebe dobrý časovkář a nebo spurter? :D

 10. Mezi hobíkama to jistě o váze není, ale mezi TOP jezdci nejsou rozdíly tak velké a roli hraje každá drobnost. Takže já myslím, že to má celkem velkou váhu.

Leave a Reply