Home » Zprávy ze závodů » Klid před bouří
roman-novy-swiss.jpg

Klid před bouří

„Začátek etapy byl poměrně nervózní, byly tam nějaké pády. My měli člověka v prvním úniku, jenže se to sjelo. V ten moment hned odjeli čtyři další kluci, kterým to vydrželo až do cíle. Nejlepší z nich ztrácel v celkovém pořadí asi 25 minut, takže to nikoho moc nevzrušovalo. Musím znovu pochválit tým. Kluci jeli výborně a drželi mě tam schovaného. Ty lidi vpředu jsme drželi zhruba na 15 minut, v závěru jsme to stáhli na deset a něco, ale o to vůbec nešlo. Všichni asi podvědomě mysleli na zítřek, který bude hodně těžký,“ řekl Roman k etapě, v níž peloton čeká 4 kilometry před cílem přetěžký kopec Albulapass s vrcholem v nadmořské výšce 2315 metrů.

Foto Astana cycling team

Klid před bouří

„Vlastně celý den měl pod kontrolou tým Sky a pak ve spurtu zaslouženě vyhrál Cavendish. Odvedli skvělou práci,“ řekl Roman. Zítra je přetěžká etapa s cílovým stoupáním na Cervinii, které měří 27 kilometrů. „Asi to bude první etapa letošního Gira, kde se udělají větší rozestupy. Byl jsem si jí vyzkoušet při návratu z Romandie. To stoupání je dlouhé i dost těžké. Navíc ještě před ním nás čeká jeden dlouhý kopec a nemá být moc dobré počasí. Nahoře mají být nějaké přeháňky se sněhem, tak uvidíme,“ dodal lídr Astany, 13. etapa (Savona-Cervere, 121 km): 1. Cavendish (Brit.) 3:02:07, 2. Kristoff (Nor.), 3. Renshaw (Austr.), 4. Modolo, 5. Favilli (oba It.), 6. Goss (Austr.), … 36. Roman Kreuziger (ČR/Astana) všichni stejný čas. Průběžně: 1. Rodriguez (Šp.) 54:21:15, 2. Hesjedal (Kan.) +17, 3. Casar (Fr.) +26, 4. Tiralongo +32, 5. Santaromita (oba It.) +49, 6. Roman Kreuziger +52.

28 comments

 1. Pokud na to Roman bude mít, má to svým způsobem dobře rozjetý. Tiralonga si ostatní musí hlídat a reagovat na jeho nástupy. Roman může v klidu jet a v závěru zaútočit. Uvidíme, ale na Štybyho a Bártu se kouká lépe.

 2. Tak ten závěr byl na doraz.Jan Bárta se stal hrdinou dne.Tiralongo přebral zaslouženě pozici lídra v Astaně, zatímco Roman jen nepatrně ztratil. Zítra se ukáže, kolik toho ještě po dnešku zůstalo každému v nohách.Zatím zůstává ještě mnoho povolaných…….

 3. Gr.St.Bernard

  Qusw: Basso taky nemá nástup, ale on umí opravdu utahat, narozdíl od Romana. Viz Zoncolan předloni, kdy na lehoučký převod přejel Evanase. Nástup na 100-200 metrech není na GT nutný, ale je třeba udržet drtivé tempo a ne se nechat odpárat i dnes (když to skoro vydržel i starý pes Casar).
  A ještě k časovce: Na Californii zajel výborně Gesink, který avizoval, že na tom bude pracovat. Jiní prostě pracují na zlepšení, Roman si udělal jméno před třemi lety a od té doby na to hřeší. Ale ke cti mu slouží, že jako jeden z mála lidí v profipelotonu vždy je schopen zajet do Top 10 na GT jednou za rok, byť totálně nezajímavým způsobem (nikoho podobného si nevybavuji, snad Levi)

 4. to st. ber. – ale tohle není o srdíčku, hlavní je hlava, a pokud cítí že na to neměl, tak proč by se vysiloval. Samozřejmě, také bych jej ráději viděl výš. Ale ti co sledují cyklistiku, tak už přeci musí vědět, že roman nemá tu výbušnost, jako třeba rodrigez, ale stejně je pak dojede. od je prostě musí utahat. Ale je před námi ještě celý týden. A osobně je to tak vyrovnané, že z první 15 může každý skončit ještě na bedně a nebo nabrat 20 minut.

 5. Gr.St.Bernard

  To Quaswe: Kdyby měl srdíčko, tak by aspoň někdy udělal třeba to, co dnes Hesjedal.

 6. janku 42, fakt si myslíš, že bárta kdyby na 1 místo ztrácel minutu, tak jej nechaj odjet, a to nic proti jeho výkonu byl super

 7. Taxem moc rád, že se to tady aspoň trošku rozproudilo a skončilo to bezuzdný pochlebování. Aby bylo jasno, i 20 místo na podniku jako je Grand Tour je výbornej výkon, nesmělo by tomu ale předcházet každoroční machrování , řečičky o jízdě na výtězství, pak o bedně , o vítěznej etapě, o lídrech a zesměšňování soupeřů. Jak známo, nic z toho se nenaplnilo a nenaplní ani letos. Navíc Astana je zvyklá vyhrávat a je načase lídra vyměnit. Tiralogo je jasně lepší, odtahá celej závod a dneska , stejně jako v Assisi na Romana v závěru čekal a ztrácel než pochopil, že nejni kde brát a odjel. Táta Kreuziger Romanovi svejma namistrovanejma hláškama taky škodí a víc pokory by určitě prospělo. Včera když tady poprvé ode mně padlo jméno Honza Bárta, div jste mně nesežrali, taxi ho dobře zapamatujte, protože nemá sice podporu dobrýho týmu, za to ale všecko, co sem psal, že Romanovi schází. Potenciál na zlepšení určitě pak Roman má a já mu stejně zejtra zas jdu fandit. S Bártou to bylo domluvený dneska na vítězství, tak soráč, že to o galusku nevyšlo. Howgh

 8. Roman byl opět dobře schovaný, toť vše. Potřetí během dvou dnů píši, že mu chybí to „srdíčko“ jaké ukázal dnes Bárta.

 9. njn český fanoušci..nejdřív se tu bijete do prsou, jak Roman vyhraje etapu, první horská etapa se mu nepovede a vy už ho odepisujete

 10. zdenda_hobík

  Tak opět mi velí slušnost se omluvit, tentokrát náčelníkovi. Já se mu smál s Bártou a on měl pravdu, to byl úžasný výkon. Co k Romanovi – snad to teď nebude tak pořád – nic moc neztratit. Uvidíme, co Roman řekne k dnešní etapě.

 11. Tak se dnes Romanovi skoro podařilo nakonec dojet největší soupeře (ztráta jen pár sekund). Uvidíme zítra co to se všemi favority udělá, druhá horská etapa a 12 den v sedle. Tak snad se bude dařit, at je ten závěrečný týden co nejzajimavější. Dnes mě překvapil Hesejdal, po posledních etapách jsem si myslel, že se začne pomalu propadat.
  A ještě gratulace i Janu Bártovi – super výsledek.

 12. Gr.St.Bernard

  Romanovy výroky jsou dosti diskutabilní: „Casar si zítra vycouvá. “ atp. Letošní giro vypadá, že to je ten Roman posledních dvou let, tj. hodně řečí, hodně obahojob od táty, ale totálně nezajímavý, byť výsledkově celkem dobrý, výkon. Díky bohu, že Honza nemá už během závodu v puse věty typu: Nenechali mne odjet. Nikoho nechtěli nechat odjet. V závěru bylo jasné, že nás sjedou, takže jsem svěsil nohy a pošetřil na zítra. Roman měl na tento úspěch Jana Bárty minimálně Vuelty a loňskou Tour a přesto se jen vymlouval. To nic nemění na tom, že není nic ztraceno a může vyhrát, byť Hesjedal, Rodriguez, Scarponi, Basso vypadjí dobře, a nepodceňoval bych ani Schlecka či Pozzoviva, který měl dle Romana koupit 10 minut již v Dánsku.

Leave a Reply