Home » Zprávy ze závodů » V Ománu jsme to zvládli slušně
se sag

V Ománu jsme to zvládli slušně

Dnes odpoledne se Roman vrátil ze závodu Kolem Ománu, kde při svém prvním startu sezóny skončil jedenáctý. A s premiérou byl spokojen.

„Jsem zhruba tam, kde jsem chtěl touto dobou být. Vím, na čem je třeba zapracovat, abych se ještě trošku zvednul, ale celkově dopadla ta konfrontace docela dobře,“ řekl Roman.

Jeho úkolem bylo v první řadě pomáhat lídrovi Tinkoff-Saxo Majkovi v nejtěžších momentech, zejména v královské etapě na Green Mountain. Majka tam skončil čtvrtý a stejnou příčku bral i v konečném pořadí.

„S Rafou jsem vydržel asi do dvou kilometrů před cílem. Ten kopec jsem znal z loňska a věděl jsem, že hrozí nebezpečí, že člověku na posledním kiláku dojde. Dobře jsem si rozvrhnul síly a nakonec jsem pak předjížděl lidi, kterým tam v závěru seklo,“ popsal Roman.

Byl spokojen i s tím, jak fungoval tým. „Někdo možná bude namítat, že Peter Sagan tam v předchozích letech vyhrál pokaždé aspoň jednu etapu, ale je potřeba brát v úvahu, že letos spadl na Kataru, do toho onemocněl a v tom čtyřicetistupňovém vedru se dost těžko regeneruje. Jeho čas ještě přijde. Tenhle závod byl hodně těžký, řada lidí už tam měla dobrou formu, ale jak já říkám, ta důležitá sezóny začíná na Paříž-Nice a Tirrenu.“

Závod poznamenaly i rozmary počasí, sobotní etapa byla kvůli písečné bouři a vedru zrušena. „Když člověk jezdí v poušti, musí počítat s tím, že se něco takového může stát. Už v Kataru byla etapa, že tam měli hodně písku, ale tady šlo o extrém. Skoro nebylo vidět na krok,“ popisoval Roman.

„UCI navíc udělala nová pravidla pro bezpečí závodníků v extrémním horku nebo zimě. Tady bylo vedro pořád stejné, ale v ten den jsme měli jet okruh a třikrát sjíždět pětikilometrový kopec, kde se jezdilo dolů stovkou. V tom horku by bouchly galusky nebo se svlíkly, takže hrozilo extrémní riziko, že by se někomu něco mohlo stát. Důležité bylo, že závodníci drželi pohromadě, pochopili to organizátoři i rozhodčí. Každý by samozřejmě radši závodil, ale musíme se taky dívat na bezpečí,“ řekl Roman.

Po dvou dnech aklimatizace doma se chystá trénovat do Itálie. Jeho dalšími starty budou Strade Bianche a Tirreno-Adriatico. Tam by se měl potkat s Albertem Contadorem, který v neděli skončil těsně druhý Kolem Andalusie. „Byli jsme spolu před prvními závody na soustředění a viděl jsem, že už je na tom hodně dobře. Jednu těžkou etapu v Andalusii vyhrál Alberto, druhou zase Froome. Vypadá to, že jsou na tom teď plus minus stejně a myslím, že nás čeká zajímavá sezóna,“ dodal Roman.

Leave a Reply