Home » Zprávy ze závodů » Věřím, že spravedlnost zvítězí
kreuziger 1 aktual

Věřím, že spravedlnost zvítězí

Přestože Roman nakonec nestartuje na Tour de France, na kolo ani závod jako takový rozhodně nezanevřel a věří, že v jeho kauze zvítězí spravedlnost. Do pátku trénoval v Itálii a teď má po dohodě s týmem volno, které užívá v Čechách s rodinou.

„Do středy bych měl odpočívat a pak se začnu znovu vozit. V neděli odjíždím na týmové soustředění do Itálie na Passo Tonale. Bude tam skupina 12 lidí, k dispozici budeme mít i trenéra, mechanika, maséra, takže se docela těším,“ řekl Roman.

Jeho kauza s biologickým pasem stále nebyla dořešena, proto netuší, kdy se vrátí do kolotoče závodů. „Pořád to nějak běží, ale zatím nemám od UCI žádné další informace. Nejsem schopen říct, jak dlouho to může trvat,“ uvedl Roman.

I když ho mrzí, že není na Tour, snáší těžkou situaci docela v pohodě. I díky manželce Míše a dceři Viktorce. „Za dobu, co se ten případ táhne, jsem si zvykl, že nějaký den přicházejí lepší zprávy a jindy zase horší. Když přijde ta dobrá, stojím nohama pevně na zemi, a když ta špatná, zase mě to tolik nedemoralizuje. Pokud existuje nějaká spravedlnost, tak věřím, že se všechno dotáhne do správného konce. Na jednu stranu je úleva, že je všechno venku a musí se to řešit, na druhou fakt netuším, jak dlouho může celá věc trvat.“

Pokud to Romanovi čas dovolí, sleduje Tour aspoň v televizi. „Na cyklistiku jsem rozhodně nezanevřel. Tour sleduju, s klukama z týmu, co tam jedou, jsem v denním kontaktu. Zrovna včera jsme si psali,“ prozradil.

10 comments

 1. Rád bych tomu věřil, ale spravedlnost většinou vítězí jen v pohádkách.

 2. Líbí se mi jak jsou tu všichni experti.No jsem jen laik,ale že jednomu povolí lék ve kterém je zakázána látka(Froome)a na druhého před Tour udělají hon to je fakt moc divný. Ale dost jsem jen laik. Romane drž se a snad na Vueltě tě uvidíme. Hodně štěstíčka a zdraví. {thumbup} {thumbup} {thumbup}

 3. diky za info, je supr vedet jak na tom Roman je, i kdyz to muze byt lepsi

 4. Hej, že se bojuje proti dopingu je asi vpořádku,
  ale toto už je štvanice

  toto už nemá s bojem nic společného! :o( {negative}

  • Proc stvanice? Existuje doping, ktery se neda detekovat pouhym testem. Proto byl zaveden biologicky passport. Ono sa velice spatne vysvetluje proc stoupa hematokryt, kdyz ma klesat, nebo jine anomalie. Tvoje fyziologie je totiz stabilna, krevni model se nemeni. Zmeni se pouze, kdyz do systemu je udelan neprirozeny zasah. Roman s vysokou pravdepodobnosti nakoupi ten samy trest co Pellizotti.

   • Asi víš víc, než my, Bobeši. Roman zjevně není ten samý případ, co Pellizotti, Dekker nebo Menšov, to už by s ním dávno zametli.

    Fyziologie či krevní model (jak píšeš), se mění, jde jen o proporce těchto změn. Absolvování GT je extrémně nepřirozený zásah, a takto se i projevuje na celém organismu.

    To nejdůležitější (a tam asi mířil Pexxeso) je zásada, že ve stejných a obdobných případech se má postupovat stejně či obdobně. Jestli chce UCI působit věrohodně, musí začít zveřejňovat přehledy vyhodnocení biologických passportů průběžně (když takový přehled naposledy unikl, byly Romanovy hodnoty úplně jinde, než u Menšova či Pellizottiho) a zavést jednotný postup v případě zjištěných výrazných anomálií včetně definice takové výrazné anomálie. Postihovat by se měly extrémy, a hlavně, BP má působit profylakticky a jezdci s podezřelými hodnotami mají být důkladně kontrolování dopingovými komisaři (viz Dekker). Ovšem jezdce s extrémními výkyvy hodnot nevysvětlitelnými např. nemocí bych suspendoval hned.

    To ale není Romanův případ, tam to opravdu smrdí šikanou, protože už fakt, že další rok (!) po sdělení pochybností v pohodě jezdil, o něčem svědčí. Nezávislý expert na fyzio by se pod Pellizottiho či Menšovovu nezávadnost hodnot v BP nepodepsal, u Romana už tak učinili tři. Za jmenované hříšníky se týmy nepostavily, Tinkoff-Saxo Romana ani nesuspendoval, normálně dál pod platem trénuje a připravuje se na další závody, atd.

    • Fyziologie sa nemen, zustava stejna dokonca po nekolik generacii. To ma za nasledek, ze vsechny biomarkery, ktere byly vyvynuty dnes, budou v platnosti po nekolik dalsich desetileti. Mimochodem, muzes mi vysvetlit jak se proboha muze menit model? Model samotny popisuje prave pomery zmen.

     Roman muze nabidnout hodnoty sveho passportu k verejne diskuzi, podobne jak to udelal Horner. Docela by mne zajimalo jeho ABPS nebo Off score.

     To, ze nekdo jezdi rok po otevreni pripadu, znamena pouze duslednou prezumpci neviny, ne to, ze jeho pripad je jiny. Neumim si dost dobre predstavit, ze UCI nekoho obvini a posleze obvineni stahne. Nicmene verim, ze Roman by to mohl uhrat u soudu v Lausanne, kdyz ma hodnoverne dukazy.

    • Nejdříve k Tvé otázce. Pojem „krevní model“ jsi použil Ty, raději jsem to sám v závorce uvedl. Rozumněl jsem Ti tak, že máš na mysli něco, jako v čase ustálený soubor hodnot (krevní obraz?) a jejich relativních změn v závislosti na výkon. Takový model rozhodně není statický, pořádně s ním i krátkodobě zamává třeba nemoc. Dlouhodobě dochází k posunům takového modelu i vlivem trénovanosti. Takové změny se projevují celkovým posunem „bazálních“ hodnot, ale též rychlejším náběhem či ústupem „extrémních“ hodnot.

     V rámci projektu BP jsou jako podezřelé vyhodnocovány především mimořádná vybočení z pásma historicky naměřených „bazálních“ hodnot, a dále, nefyziologicky rychlé náběhy či ústupy „extrémních“ hodnot při zátěži.

     Panel expertů, kteří s BP pracují, má k dispozici exkluzivní srovnávací materiál, neboť BP jsou vedeny na stovky profi cyklistů.

     Ústřední otázka (z hlediska možné šikany) tedy je, zda jsou Romanova data oproti datům ostatních profi cyklistů výjimečná, či nikoliv?

     A mimochodem, UCI Romana dosud z ničeho neobvinila. Píšeš o presumpci neviny, ale sám už Romana s vysokou pravděpodobností trestáš jako Pellizottiho :-)

 5. Mr. Pither

  Držím palce, ať se vše v dobré obrátí a hlavně ať už se to nevleče dlouho. Vuelta by byla pěkná:)

 6. Správný přístup, Romane {good} Hlavně makej, ať jsi ready! Přeji pevné nervy, trpělivost a co nejrychlejší úspěšný návrat „na scénu“ {devil}

Leave a Reply