Home » Ostatní zajímavosti » Roman: Měsíc kolem Tour byl náročný
Tinkoff - Saxo 2014

Roman: Měsíc kolem Tour byl náročný

Pokud se nestane něco neočekávaného, měl by se Roman v neděli v Gdaňsku postavit na start etapáku Kolem Polska. Spolu s ním se v dresu stáje Tinkoff-Saxo představí ještě Rafal Majka, Nicki Sörensen, Jevgenij Petrov, Jesus Hernandez, Oliver Zaugg, Pawel Poljanski a Rory Sutherland.

Pro Romana půjde o první start od červnového etapáku Kolem Švýcarska. Na Tour nakonec nejel, protože se stále táhne věc s jeho biologickým pasem. Není suspendován, ale tým ho po vzájemné dohodě nenominoval. Teď však vedení Tinkoff-Saxo nevidí důvod, proč už by nemohl závodit.

A jak vidí situaci samotný Roman? „Nejet Tour bylo oboustranné rozhodnutí. Tým mě podporuje, ale chránili se, aby nebyl tlak na stáj, kde byl Alberto kandidátem na vítězství. Navíc já bych zároveň nebyl v pohodě, protože i když to za mne řeší jiní lidé, musím komunikovat s právníkem i s experty, kteří mi pokládají různé otázky,“ prozradil.

„Měsíc kolem Tour byl hodně náročný. Musím poděkovat týmu, který za mnou celou dobu stojí. Tour jsem čistě teoreticky mohl jet. Ale mám respekt k závodu. Nechtěl jsem, aby proti tomu začala UCI bojovat a druhá věc je, že psychicky by bylo i pro mne náročné závodit na Tour. Ani by nebylo reálné, abych fungoval na obou linkách. Ta kauza vyžaduje spoustu strategického postupu a přemýšlení,“ říká Roman.

„Měl jsem nějaké právníky v zahraničí, ale nakonec jsem zjistil, že bariéra je řeč. Chci na sto procent rozumět tomu, co se řeší nebo neřeší. Proto jsem přešel na českého právníka, pana doktora Jana Šťovíčka,“ prozradil. „Právníků je spousta, ale sportovní právo je specifické a on je v něm jeden z nejlepších. Řešil i případ kajakáře Štěrby před olympiádou v Londýně. Pan doktor Štovíček mi hodně tu práci ulehčuje, ví, jak komunikovat se svazy. Konečně jsme nabrali správný směr a věřím, že do Vánoc bychom mohli vědět, co a jak,“ uvedl Roman.

Zatímco start na Tour nakonec po dohodě s týmem zavrhli, nyní nevidí důvod, proč by nemohl závodit. „Začneme Polskem a můj další cíl je být na Vueltě. Ale uvidíme, jaká bude reakce UCI po Polsku,“ nechtěl předbíhat vývoj dalších událostí.

„Není to lehká situace, ale mám kolem sebe výborného právníka i tým, který mi vychází maximálně vstříc a chápe situaci. Beru to tak, že jsem nic neudělal a že pokud nějaká spravedlnost je, měla by se ukázat. Tři nezávislí experti řekli, že tam nevidí problém. A vše jsme jim poslali pod kódem bez jména. Každý expert, než se do nějakého biologického pasu zapojí, vám řekne: Vidím nebezpečí, odmítám to řešit. Nebo naopak řekne: Vidím něco absurdního, rád vám pomohu. A až potom se expert dozví jméno závodníka. Experty jsem měl z Belgie a Itálie, třetí je z Anglie a přemýšlíme, jestli zapojíme nějakého dalšího. U všech tří i u všech tří našich týmových doktorů byl závěr stejný: Nic jsem neudělal.“

7 comments

  1. zdenda_hobík_

    Díky za vyjádření a přeju hodně štěstí jak v právní bitvě, tak na silnici {good}

  2. Romane, je super, jak k tomu přistupuješ. Máš možnost se hájit, tak ji pořádně využij. Čím víc odborných argumentů ve Tvůj prospěch, tím lépe.

    A stanovisko čtvrtého experta pošli UCI ještě před Vueltou, ať si můžeš ten červený trikot užít relativně v klidu {devil}

  3. Tedy do vánoc vědět co a jak…to jak si UCI dává na čas je fakt šílený {wacko} .
    Každopádně Romane přeji hodně štěstí na všech frontách….

Leave a Reply