Home » Osobní blog » Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova
Foto Patrik Pátek

Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova

Jde o totální hovadinu. Jel jsem na olympiádu s cílem porvat se o co nejlepší výsledek pro Českou republiku. Řada lidí mi nevěřila, po závodě Kolem Polska mysleli, že olympijský závod ani nedojedu do cíle. Ale já mu všechno podřizoval a připravoval jsem se na něj svědomitě. Myslím, že jsem předvedl výkon, za který se rozhodně nemusím stydět. Viděli to tak všichni kamarádi i fanoušci, kteří cyklistice rozumí. Bojoval jsem, nejezdil jsem schovaný někde v balíku. Jel jsem aktivně a výsledkem bylo, že jsem se dostal do skupiny pětadvaceti lidí, z níž vzešel pozdější olympijský vítěz Vinokurov. Jen bych podotknul, že jsem tam byl z Česka sám, zatímco řada států tam měla početní převahu: například tři Španělé, dva Američani, dva Nizozemci, dva Belgičani. Když zhruba šest kilometrů před cílem odjeli z té skupiny Vinokurov a Uran, ani ve snu by mě nenapadlo, že tenhle únik může slavit úspěch. Dobře jsem věděl, že se mnou je tam spousta rychlejších lidí a díky početní převaze pojedou, aby měli šanci rvát se o medaili. Já samozřejmě nikdy nebyl a nebudu spurtér. Z té naší skupiny jsem rychlostně patřil určitě až do druhé poloviny. Přijde mi proto naprosto zcestné, abych já, který tam byl sám, sjížděl vedoucí dvojici, když bych pak stejně skončil nejlíp dvanáctý. Na to tam byli jiní. Po závodě jsem řekl, že přece nebudu první, který by sjížděl týmového kolegu. Ale dodal jsem: kvůli tomu, že tam řada zemí byla ve dvou nebo ve třech. Tímhle nešťastným vyjádřením se všechno otočilo proti mně. Z Astany jsme v té skupině za Vinokurovem byli tři: já, Slovinec Brajkovič a Ukrajinec Grivko. Když jsem se asi tři kilometry před cílem objevil na chvíli vpředu s Brajkovičem, tak ne, abychom skupinu brzdili, jak nepochopitelně tvrdila Nova, ale abychom to rozjeli a začalo se šlapat, protože nikdo nechtěl tahat. Kdyby v tu chvíli nastoupil třeba kdokoliv ze Španělů, půjdu po něm a vůbec neřeším, jestli je vpředu Vinokurov. Jenže přece nebudu tahat balík, když vím, že ve spurtu nemám sebemenší šanci. Myslel jsem, že je dojedeme a já zkusím tři kiláky před cílem vystřelit. Na takový závod si člověk může schovávat jen jednu kartu a já si ji nechával na tenhle moment. Bohužel se to nepovedlo. Místo toho, aby se řeklo, že jsem zajel povedený závod, si někde přečtu, že jsem jel za Kazachstán na člověka, který mě v týmu platí. To je absolutní lež. Já jsem jel jen za Českou republiku. Mám svědomí naprosto čisté a můžu říct jen tolik, že jsem pro dobrý výsledek nemohl udělat víc. Tohle bylo v dané situaci maximum.

135 comments

 1. Romane příště je potřeba vážit každé slovo, tady je jasně vidět na čem žijou bulvární prasat, umí zneužít každé slovo. Jinak škoda té nominace toho Bárty a tady nikomu nevadí že skončil kdesi v …. ale rozebírat českou jedničku a kálet mu na hlavu že si nedovolil vybojovat zlatou umí každý správný čech.

 2. Sašo ty seš taky dobrej matroš a o cyklistice toho moc nevíš..Víš ono naskočit z 10.pozice do úniku po 245km a z toho velkou dobu již v úniku není nejlehčí, navíc sám Roman přece píše, že jim nevěřil..Achjo {thumbdown}

 3. zdenda_hobík

  to saša
  musel bych se ještě jednou podívat na tu situaci, kdy únik vznikl, bez toho nemohu nijak argumentovat.
  Nezapomínejme ale, v jaké rychlosti se to jelo, protože zezadu jel balík. Za druhé, Roman prohlásil, a věřme mu to, že tomu úniku nevěřil. To je samozřejmě loterie, klidně se mohlo stát, že takové nástupy by byly ještě tři.
  Vytahovat Merckxe – na to nemám co říct

 4. Sašo – a kolik je takových úniků v průběhu závodu? Kdyby byl každý ten pravý, byli by v něm vždycky všichni, protože by si ho nikdo nechtěl nechat ujít… ;)

 5. Romane- jako bývalý závoďák a současný veterán Tě zcela podporuji. Ať si někdo skusí jet v úniku a po 234 km jen tak si nastoupit a dojet ty momentálně silnější. To prostě nejde. A navíc, co Španělé,Italové Švýcaři atd atd. Jen asi na Nově to umějí . Blbci. A v posledních kilometrech se toho „odbrzdit “ moc nedá. Nova a všichni podobní kritici-sedněte si někdy na kolo!!! Romane -bojuj!

 6. z toho mohla být medaile kdyby zkusil jet s nimi…toť vše co jsem tím chtěl říct…

 7. zdendo: přečti si ještě jednou můj vzkaz. Já netvrdil aby tam tu skupinu dotáhl, mám selský cyklorozum a vím, že by pak skončil poslední ve sk., ale proč proboha NEŠEL S NIMI DO TOHO ÚNIKU???? Jaké řazení?? Ze skupiny vystřelím i z desáté figury když někdo začne vepředu ujíždět přeci!!! O čem to závodění potom je? Takhle kdyby uvažovat Merckx tak v životě nic nevyhraje. A ten vyhrával v jednom roce Giro, Tour a mezitím většinou ještě startoval na Švýcarsku. A všude byl nejlepší. Proč? Protože čekal?? Dnes je úplně jiná doba přátelé…výmluvy, omluvy a týmová strategie..zakázat ji jak v F1

 8. zdenda_hobík

  to saša
  abychom zopakovali, jaká jsou fakta – ve chvíli úniku Vinokurova nebyl Roman v řazení skupiny na místě, ze kterého mohl okamžitě zareagovat a stát se součástí toho úniku. To zaprvé.
  Pak tedy zbývá tahat a pokud by byl druhým Cancellarou, možná by tu skupinu za Vina dotáhl. Kontrolní otázka – kolikátý by pak skončil ve sprintu skupiny? No jasně, že poslední.
  Proto Roman říkal, že třeba Španělé tam byli tři – prostě dva tahají a třetí bude sprintovat. Ti dva se obětují pro úspěch toho třetího ( a úspěch národního týmu).
  Já nechápu, co je na tom tak těžkého to pochopit.

 9. Saša: co si máš myslet? Podle mě to bylo jasny. Klasický dojezd, Vinovi a uranovi se povedlo ujet, ve skupině se nenašel naiva co by se obětoval a dotahl ji na ty dva. Smířili se že pojedou o bronz. Kotvit balik jde někde uprostřed závodu ale 5km před cílem???? Cela skupina se smiřila s bojem o bronz, tak to chapu ja.

 10. To ZdenekH: Roman je bezesporu špičkový cyklista, který se aktuálně hledá a rád by našel svoji parketu, ze který by vytěžil maximum, tj. vyhrané etapy (to hlavně), příp. vyhraný etapák.
  Jenom nevím, o jakých „takovích závodnících“ mluvíš? O těch, kteří nebudou napříště na OH nebo MS z nějak divně pojaté „slušnosti“ stíhat kolegu z týmu?
  Pokud „všichni“ vědí, že už neexistuje žádná olympská myšlenka a všechno se točí kolem interní strategie profi týmů a peněz, proč se to neřekně jednou provždy nahlas? Proč Roman jako mladý závodník nevystoupí a neřekne, jak to je?
  Ono už neplatí to, co říkali naši předkové, že „pravda osvobozuje“?
  Sportu zdar a silniční cyklistice zvlášť!
  P.S. A Šumava a Pancíř a Kochánov jsou nejvíc!

 11. několik věcí:
  Hodnotit „zprávy“ na tv nova nebudu, je to pod moji úrověň.
  Za sebe můžu napsat, že to co jsem viděl se mi líbilo do šesti km před cílem..Potom opravdu netuším co si myslet..
  Jako, že by se Brajkovič, Roman a Grivko domluvili že nepojedou protože byl vepředu šéf Vino se mi zdá divné (profesionílně-klubové?), na druhou takto se o medaile na OH nebojuje..to je proti duchu soutěživosti. Nemůžu si pomoct, ale když vidím že se pár km před cílem někdo zvedl, tak jdu s ním a už na nic nečekám..chci vyhrát nebo být na bedně na olympiádě, tak tam jdu s nima, protože když si je nechám ujet a budu čekat že na sjíždění jsou tam jiní (5km před cílem když se jede padesátkou), tak na té bedně být nemůžu..
  Jinak k tomu co tady psal pán zo Slovenska: jasně že tahal Eisel s Anglánama v balíku jako kdyby jeli Tour se Sky, protože ta ostuda co (by) si trhli jako národ němci a angláni že tam nebyli (by) byla veliká.
  Možná už na to jenom Roman neměl, jelo se od začátku…

 12. Zdravím Romane, byl to skvělý zážitek vidět na špici olympijského okruhu českého cyklistu a mít možnost držet mu palce až do samotné koncovky závodu. Děkuji za předvedený výkon a přeji naší cyklistice aby se objevilo více takových závodníků. Zdeněk H.

 13. P.S.
  Roman je teď šokovaný, ale chybama se člověk učí a pro příště radím myslet rychleji než mluvit…a docela začínám chápat i toho Baroše, že nenávidí bulvár a novináře, když si na někoho zasednou, mohou jej totálně zničit a bojuje se proti tomu těžko ať je to Nova, Prima, Blesk, Pestrý týden, Rytmus života atd…. Ale teď mi poraďte, jak si mám vysvětlit vyjádření „týmového kouče“ :- Anderleho v deníku Sport:“ Škoda, Roman se cítil dobře, mohl tu být i první, jenže prostě vsadil na špatné lidi.“ A dodal :“ Spíše to bylo trochu nešťastné. Nečekal, že tam odskočí zrovna Vinokurov. A kdyby se ho snažil dojet, byl to pro něj risk. Rozjížděl by to a ostatním dělal vola“. ????

 14. Romane, byl to moc povedeny zavod!!

  Nova a sport? Tohle prece nikdy neslo dohromady. Uroven tamnich sportaku je katastrofalni. Vsichni pamatujeme tragicke prenosy fotbalu a hokeje, ceny pro nejlepsiho televizniho komentatora Poulicka-slavnemu diky poradu Kolotoc.
  Opet je videt, jak si media vazi toho, kdyz nas nekde nekdo reprezentuje. Proto ani nemuzeme cekat, ze by se z Novy nekdo
  omluvil.

 15. Roman jel fakt dobře, byl aktivní, ale je vidět, že cyklisté přeci jen jezdí jiný typ závodů než ostatní sportovci, třeba atleti.Patnácté místo není propadák, ale na olympiádě se přeci jen počítají medaile. Prostě na olympiádě je potřeba ze sebe vypustit duši, takový závod se jede většinou jednou za život a každý sportovec má být vděčný osudu, že mu účasr umožnil. Jinak Romane díky.

 16. Romane, nenech se znechutit…….bylo to super!!!! {bomb}

Leave a Reply