Home » Osobní blog » Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova
Foto Patrik Pátek

Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova

Jde o totální hovadinu. Jel jsem na olympiádu s cílem porvat se o co nejlepší výsledek pro Českou republiku. Řada lidí mi nevěřila, po závodě Kolem Polska mysleli, že olympijský závod ani nedojedu do cíle. Ale já mu všechno podřizoval a připravoval jsem se na něj svědomitě. Myslím, že jsem předvedl výkon, za který se rozhodně nemusím stydět. Viděli to tak všichni kamarádi i fanoušci, kteří cyklistice rozumí. Bojoval jsem, nejezdil jsem schovaný někde v balíku. Jel jsem aktivně a výsledkem bylo, že jsem se dostal do skupiny pětadvaceti lidí, z níž vzešel pozdější olympijský vítěz Vinokurov. Jen bych podotknul, že jsem tam byl z Česka sám, zatímco řada států tam měla početní převahu: například tři Španělé, dva Američani, dva Nizozemci, dva Belgičani. Když zhruba šest kilometrů před cílem odjeli z té skupiny Vinokurov a Uran, ani ve snu by mě nenapadlo, že tenhle únik může slavit úspěch. Dobře jsem věděl, že se mnou je tam spousta rychlejších lidí a díky početní převaze pojedou, aby měli šanci rvát se o medaili. Já samozřejmě nikdy nebyl a nebudu spurtér. Z té naší skupiny jsem rychlostně patřil určitě až do druhé poloviny. Přijde mi proto naprosto zcestné, abych já, který tam byl sám, sjížděl vedoucí dvojici, když bych pak stejně skončil nejlíp dvanáctý. Na to tam byli jiní. Po závodě jsem řekl, že přece nebudu první, který by sjížděl týmového kolegu. Ale dodal jsem: kvůli tomu, že tam řada zemí byla ve dvou nebo ve třech. Tímhle nešťastným vyjádřením se všechno otočilo proti mně. Z Astany jsme v té skupině za Vinokurovem byli tři: já, Slovinec Brajkovič a Ukrajinec Grivko. Když jsem se asi tři kilometry před cílem objevil na chvíli vpředu s Brajkovičem, tak ne, abychom skupinu brzdili, jak nepochopitelně tvrdila Nova, ale abychom to rozjeli a začalo se šlapat, protože nikdo nechtěl tahat. Kdyby v tu chvíli nastoupil třeba kdokoliv ze Španělů, půjdu po něm a vůbec neřeším, jestli je vpředu Vinokurov. Jenže přece nebudu tahat balík, když vím, že ve spurtu nemám sebemenší šanci. Myslel jsem, že je dojedeme a já zkusím tři kiláky před cílem vystřelit. Na takový závod si člověk může schovávat jen jednu kartu a já si ji nechával na tenhle moment. Bohužel se to nepovedlo. Místo toho, aby se řeklo, že jsem zajel povedený závod, si někde přečtu, že jsem jel za Kazachstán na člověka, který mě v týmu platí. To je absolutní lež. Já jsem jel jen za Českou republiku. Mám svědomí naprosto čisté a můžu říct jen tolik, že jsem pro dobrý výsledek nemohl udělat víc. Tohle bylo v dané situaci maximum.

135 comments

 1. Ahoj Romane,
  jel si dobře. Bohužel česká média rádi píší podobné krávoviny a hromada lidí jim hned dá za pravdu. Hlavně ti bez vlastních názorů.
  Přeji mnoho úspěchů v kariéře a hlavně co nejmíň bulváru tohoto tipu. Lucka {thumbup}

 2. Nic si stoho nedělej Romane, to co říkají na TV Nova je úplně zcestný a absolutně to nemá základ v pravdě, takže tím bych se vubec nenechal rozhodit, maximalne se tomu dá tak pousmát. Závod byl vynikající a pravdou je že zatím snad jako jediný náš sportovec na olympiadě jsi odvedl skvělou práci a pořádne nás reprezentoval.

 3. Standa Vokoun

  Zdravím Romane. Jel jsi skvěle a závod se mi z tvého porání strašně moc líbil. Fandím Ti při každém závodě a děláš to skvěle, třeba že se někdy nedaří. To co si vymyslí někteří novináři je snůžka nesmyslů a věř že my stojíme za tebou a věříme, že jsi do závodu dal všechen svůj um. Díky za to a za skvělou reprezentaci naší republiky a myšlenky sportu. Standa Vokoun

 4. …“zprávy“ a vůbec celý vzhled a styl TV Nova nemá cenu řešit, co je třeba řešit, je určitá neobratnost ve vyjadřování, a přístupu k médiím celkově.

 5. bathede ok,ale pozapoměl jsi na jednu věc.Závod se jel od startu nadoraz,i Roman a po 250km to prostě tak je,že už máš sílu jen na jeden nástup a ten si Roman nechával po sjetí Vina.Ten se nesjel,takže ho nechal až na spurt a bylo z toho z 30světových profíků v top formě hodně solidní 15.místo!

 6. Cyklistika je snad nejvýkonostnější a nejtaktičtější sport,málokdo do něj pronikne,pokud ho opravdu nedělá a nemiluje.No a pak mu nemuže rozumět,akorát kecat nesmysly!Nova se zařadila k bulváru a odsuzující fanoušci k pitomcům.Zdar..

 7. zdenda_hobík

  to puamik
  proboha, četl jsi vůbec předchozí komentáře? na tohle už nemám nervy

 8. Ví, že tento rok v Astaně končí, potom nechápu, že neměl zájem Vinokurova sjet.

 9. Ahoj, na Novu nekoukám! Radím to stejné. Závod jsi jel super, dík za to, Vinovi to sedlo a hotovo. Kecy okolo stejně nic nezmění.

 10. Romane díky za krásný pokoukání. Byl jsi vidět, makal jsi a byl jsi u toho, když se dělal závod. Buď v klidu, Well done! A na Novu se vykašli, je to jen bulvární okno do našeho čecháčství, bohužel. Ty za to nestojí. Je zajímavé jak nikdo naopak nehodnotí tvého repre kolegu?! A jak říká Ivo Toman: Závist si musíš zasloužit! Je to tak, když ti lidi závidí a říkají o tobě, že jsi divný, tak jsi na správné cestě za svým cílem. Jen makej dál. Držím palce.

 11. Lhota:
  „Co bylo neslušného na tom přidat se k útoku na medaile? Že by jsi stíhal Vinokurova?
  Zdá se mi, že se to snažíš omluvit a už ani nevíš, co jsi kde povídal. Sorry, ale tohle je dost průser. Jak při OH, tak hlavně pro budoucnost. Koho nebudeš ze slušnosti stíhat příště?“

  Přesně takhle celé ty „aféry“ vznikají. Že se k úniku nepřidal, to Roman uznal jako svou taktickou chybu okamžitě. Ale že potom Vinokurova s Uramem nestíhal bylo zcela správné rozhodnutí. Přidat se do úniku a stíhat (sjíždět) únik jsou zcela rozdílné věci, ale to nějakou TV NOVA samozřejmě nezajímá

 12. zdenda_hobík

  http://www.cyclingnews.com/news/olympic-road-race-spectacle-or-disaster

  pro odlehčení – tohle si pánové přečtěte, opravdu legrace, když se jezdí vlevo

 13. Já pořád nerozumím vyjádření „chtěl jsem tři Km před cílem „vystřelit“ a „bohužel se to nepovedlo“. Já jsem pokus o ujetí (vystřelení) neviděl, ano neměl na to dojet ty dva ani ostatní přitáhnout nemělo smysl, ale při „vystřelení“ byla ve hře ještě bronzová?
  Větu :Po závodě jsem řekl, že přece nebudu první, který by sjížděl týmového kolegu. NECHÁM BEZ KOMENTÁŘE!

 14. Díky za krásný závod, parádní výkon českého cyklisty. podle mě vynikající 15. místo. navíc tu zlatou Vinokurovovi velmi přeji.

 15. No Romane, nerad bych se Vás dotknul, ale jestli ta chyba nebude trošku někde jinde….. Člověk neznalý mediálních tanečků se sem tam dostane do problémů a má pak co dělat aby se z toho nějak vysekal. Problém je, že Vám a taky tak trošku Vašemu otci se to stává podezřele často….. Vy jste to v podstatě řekl hned na začátku článku: „ve své neodbornosti….“ – to se ale týká 90% lidí, kteří teď koukají na olympiádu…..
  To jak jezdíte je obdivuhodné. Myslím si že jsme tu ještě neměli tak komplexního jezdce. Spurtér ale nejste (což vy sám říkáte) a popravdě – v té skupině co se vytvořila, bych na Vás ve spurtu nevsadil. Mně osobně ten průběh závodu překvapil – tolik protáhlých xichtů jako ukazovala televize v cíli jsem ještě snad ani pohromadě neviděl. Ale to že jste zrovna Vy netahal těch 6km před cílem za Vinem a Uranem, to mně nepřekvapilo. Čekal jsem to od jiných a místo pokusu ujet na zlato se tam strašně brzo začalo taktizovat o bronz… škoda…. Výsledek mně teda nepřekvapil ani pozitivně ani negativně a Vaše umístění jsem kvitoval jako úspěch. ….. Jenže kdo tohle ví? Kdo z lidí tady v republice sleduje cyklistiku? ….. Vy jste ale v sobotu nejel pro fajnšmekry co skenují na Tour či Giru pět hodin denně u obrazovky. Jel jste pro obyčejné diváky, co koukají na olympiádu a počítají medaile. A ti byli asi zklamaní….
  A do toho jste řekl cosi neobratného o „týmovém kolegovi“…. Ta Nova není zlo, ale jenom katalyzátor nálad. Ona jde s davem. Ty nálady natlakuje a vypustí zpátky do davu. Je to jejich práce. A u Vás – jakožto známé osobnosti jenom čekají na podněty. Ostatně takový Milan Baroš by mohl vyprávět……
  Nevím – nestálo by za to, zkonzultovat svoje mediální vystupování s nějakým PR specialistou? Takhle si škodíte sám…. Je to fakt škoda….

 16. O úrovni zpráv na Nově ať si udělá každý obrázek, to komentovat ani smysl nemá, ale plně se stotožňuji s názorem uživatele Lhota.

Leave a Reply