Home » Osobní blog » Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova
Foto Patrik Pátek

Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova

Jde o totální hovadinu. Jel jsem na olympiádu s cílem porvat se o co nejlepší výsledek pro Českou republiku. Řada lidí mi nevěřila, po závodě Kolem Polska mysleli, že olympijský závod ani nedojedu do cíle. Ale já mu všechno podřizoval a připravoval jsem se na něj svědomitě. Myslím, že jsem předvedl výkon, za který se rozhodně nemusím stydět. Viděli to tak všichni kamarádi i fanoušci, kteří cyklistice rozumí. Bojoval jsem, nejezdil jsem schovaný někde v balíku. Jel jsem aktivně a výsledkem bylo, že jsem se dostal do skupiny pětadvaceti lidí, z níž vzešel pozdější olympijský vítěz Vinokurov. Jen bych podotknul, že jsem tam byl z Česka sám, zatímco řada států tam měla početní převahu: například tři Španělé, dva Američani, dva Nizozemci, dva Belgičani. Když zhruba šest kilometrů před cílem odjeli z té skupiny Vinokurov a Uran, ani ve snu by mě nenapadlo, že tenhle únik může slavit úspěch. Dobře jsem věděl, že se mnou je tam spousta rychlejších lidí a díky početní převaze pojedou, aby měli šanci rvát se o medaili. Já samozřejmě nikdy nebyl a nebudu spurtér. Z té naší skupiny jsem rychlostně patřil určitě až do druhé poloviny. Přijde mi proto naprosto zcestné, abych já, který tam byl sám, sjížděl vedoucí dvojici, když bych pak stejně skončil nejlíp dvanáctý. Na to tam byli jiní. Po závodě jsem řekl, že přece nebudu první, který by sjížděl týmového kolegu. Ale dodal jsem: kvůli tomu, že tam řada zemí byla ve dvou nebo ve třech. Tímhle nešťastným vyjádřením se všechno otočilo proti mně. Z Astany jsme v té skupině za Vinokurovem byli tři: já, Slovinec Brajkovič a Ukrajinec Grivko. Když jsem se asi tři kilometry před cílem objevil na chvíli vpředu s Brajkovičem, tak ne, abychom skupinu brzdili, jak nepochopitelně tvrdila Nova, ale abychom to rozjeli a začalo se šlapat, protože nikdo nechtěl tahat. Kdyby v tu chvíli nastoupil třeba kdokoliv ze Španělů, půjdu po něm a vůbec neřeším, jestli je vpředu Vinokurov. Jenže přece nebudu tahat balík, když vím, že ve spurtu nemám sebemenší šanci. Myslel jsem, že je dojedeme a já zkusím tři kiláky před cílem vystřelit. Na takový závod si člověk může schovávat jen jednu kartu a já si ji nechával na tenhle moment. Bohužel se to nepovedlo. Místo toho, aby se řeklo, že jsem zajel povedený závod, si někde přečtu, že jsem jel za Kazachstán na člověka, který mě v týmu platí. To je absolutní lež. Já jsem jel jen za Českou republiku. Mám svědomí naprosto čisté a můžu říct jen tolik, že jsem pro dobrý výsledek nemohl udělat víc. Tohle bylo v dané situaci maximum.

135 comments

 1. zdenda_hobík

  ještě jednou jsem se díval na vznik toho úniku – především Uran skvěle využil místa, kde přišel nepatrný hup a ještě ostrůvek, to mu umožnilo agresivní rozjezd, Vino měl tu kliku, že byl v tu chvíli první na čele skupiny. Ostatní na sebe chvíli koukali jako puci a tím přišli o rozhodující metry. Fakt se mi zdá, že mleli všichni z posledního a chyběla morální síla to dotáhnout. Je totiž pravda, že ti, kteří měli nejspíš tahat ( tedy země, kteří tam měly víc lidí), taky většinou tu skupinu tahali už dlouho předtím.

 2. Miloš 1962

  To o té neslušnosti stíhat chápu, jen to bylo nešťastně formulované a pro Tebe Romane poučení na příště při rozhovoru více přemýšlet a vážit slova. Pro kritiky: Když Ti dva ujeli tak bylo jasné, že Kreuzigerovy šance klesají k nule a kdyby dotáhl balík za svým kolegou a možná i kamarádem, tak do cíle přijede poslední ze skupiny ( není spurtér a navrch vysílení stíhačkou ). Takže jediný výsledek by byl, že když už nemůžu já, tak to zhatím i kamarádovi? Proto nejel, navíc ve skupině byly státy s početnějším zastoupením i se spurtéry, tak správně čekal, že ti to zkusí dojet a on trochu pošetří na nějaký poslední pokus, i když jak jsem již napsal, věděl, že ta šance bude i tak již mizivá. To vše dohromady způsobilo závěrečnou taktiku.
  Romane, všichni nerozumí cyklistice, proto je třeba používat jiné formulace.

 3. Až na pár negramotů chápem OH pozitivně,ale dobře žes reagoval a snad zachoval klid.Hlavně,že je forma..Teď ji prodat na Vueltě,snad tě nepošlou do Kanady…

 4. Ať se to někomu líbí nebo ne, Roman patřil v olympijském závodě k několika závodníkům, kteří „udělali“ závod zajímavým. Jinak by Angláni dovezli svůj vláček až do cíle. Proto je třeba ocenit Romanův výkon. Nebyl sám, kdo byl aktivní, ale byl jeden z cca dvacítky jezdců, kteří si zaslouží pochvalu.

  Pochvalu si zaslouží i absence vysílaček!

  A že Roman neveze medaili? Tak to v cyklistice chodí. Spekulovat, zda Roman nesjížděl Vinokurova záměrně, je možné, ale nikam to nevede. Osobně si myslím, že v daný moment na to nikdo neměl. Nejen chlapi z Astany, ale i řada dalších, Američani, Španělové, Italové, … to je prostě cyklistika, ve které naštěstí rozhodují detaily.

  K osočování Romana – bohužel i mezi čtenáři tohoto webu je řada buranů a ubožáků, kteří nejenže neví, co je cyklistika, ale chybí jim obyčejné slušné lidské vychování. Bohužel mě to nepřekvapuje.

  A končím pozitivně – Romanovi hodně zdaru, sil a bojovnou morálku na Vueltu! A nám všem podobný zážitek jako na Pampeagu.

 5. jaran.terek

  Romane neřeš to.Jsou to cyklističtí ANALFABETI {thumbdown}

 6. Ace Frehley: napis jeden jedinej duvod, proc oznacujes Kreuzigera za namyslenyho. Nebo si jen najel na modni vlnu „protoze se to tak nosi?“. Zatim jsem necetl jedinej padnej duvod, a to cyklistiku sleduju, diky kterymu bych dokazal RK oznacit za namyslenyho. To ze rekne, ze jede na bednu (co by taky cyklista s jeho statutem mohl rict) a nevyjde to? No a? To ze se nepodepise nekomu, kdo ma jeste upatlany ruce od lancmitu, pote, co dojel 200km etapu? No a? Trochu soudnosti…

 7. Když tím vyjádřením sis o to přímo řekl… Bylo to ještě hloupější, než když jsi sliboval útoky a pak jsi odpadal. O tom, že je to tvůj kolega jsi neměl vůbec mluvit… Jinak nakonec jsi nenastoupil vůbec, což byla velká škoda, když se jelo ještě o jednu medaili…

  Tak či tak, přeju hodně štěstí, gratuluji k povedenému závodu a příště se vyjadřovat s rozumem… {thumbup}

 8. Celá kauza je způsobená tím, že namyšlený Kreuziger nebyl schopen říci, že už měl síly tak akorát dojet do cíle a zamotal se nešťastně do složitého cyklistického vysvětlení. Jinak výkon velmi dobrý, nicméně hvězdy v závěru útočí, domestici dojíždí. Asi takhle to vidím já.

 9. Celá kauza je způsobená tím, že namyšlený Kreuziger nebyl schopen říci, že už měl síly tak akorát dojet do cíle a zamotal se nešťastně do složitého cyklistického vysvětlení. Jinak výkon velmi dobrý, nicméně hvězdy v závěru útočí, domestici dojíždí. Asi takhle to vidím já.

 10. Krásný závod, bylo vidět, že bez vysílaček je cyklistika zajímavější. Radost mi udělala celá první skupina, že se nenechala dojet balíkem, Angličani už víc udělat pro svoje vítězství nemohli a stejně jim to nevyšlo. Radost mi udělal Roman, byl vidět… Podle názoru gaučových expertů měl aby ctil národní dres zůstat v balíku společně s Bártou a jako správný vlastenec dojet na 80 místě bez snahy o cokoliv. S kým měl asi tak v té přední skupině jet, než s těmi, co je s nimi většinu roku, když k sobě neměl nikoho z Česka? Nova reagovala až po tom, co se objevil článek v největším bulváru, bohužel nejnavštěvovanějším , IDNES.CZ . Cenzura, možnost pro každého si zaregistrovat x nicků, zvyk v komentářích plivat na všechno a na všechny…. Romane, nenech se rozhodit a šlapej dál, doslova půlka národa tě nemusí, ta druhá ale drží palce, nikdo z našich sportovců dnes není tak kontroverzní jako ty, tak se drž a natři to všem na Vueltě! Pokud se vzdáš reprezentace téhle republiky závistivců a kydačů hnoje na všechno a na všechny, normální člověk ti to nebude mít za zlé.. Mnoho štěstí do další práce!

 11. Stránky Romana čtu pravidelně některá jeho vyjádření i projev na některých závodech mě jemně řečeno nenadchnul. Na kole jezdím jako hobík, nemám zkušenosti, a proto jsem zřejmě ani nedocenil kvalitu přípravy v Polsku, které jsem si jako fanoušek protrpěl. Má očekávání od výsledku na olympiádě byla nulová. O to víc jsem pak nadšeně sledoval, jak se český dres objevuje na špici závodu a jak Roman aktivně závodí. Jeho projev i výsledek mě strašně potěšil. A co je ještě překvapivější, potěšily mě i následné rozhovory s Romanem. Ke zmíněné kauze. Souhlasím s ním, že sjíždět odjetou dvoučlennou skupinku by bylo hloupé. Nijak by si nepomohl. Vytržená slova o slušnosti působí zvláštně, ale v kontextu celého rozhovoru v nich problém nevidím. Já tomu rozumím tak, že pokud by Romana začal Vina sjíždět, nejen, že by si sám nepomohl, ale navíc by uškodil kamarádovi (mimochodem, hezky to komentuje Lubor Tesař na idnes). Pokud by ale byla snaha Vina sjet i od jiných jezdců (a tedy reálná šance pro Romana na lepší umístění), tak by v tom Roman problém neměl a snažil by se z toho vytěžit maximum.
  Dost slohové práce. Jediné podstatné co jsem chtěl říct je toto. Někdo tu prohlásil, že v něm Roman ztratil fanouška. Ve mně ho právě po tomto závodu získal. Romanovi přeji mnoho úspěchů a sobě mnoho podobných zážitků, které mě namotivují sednout na kolo a funět na nejbližší kopec.

 12. Řeč jak víno. Romane, jen toliko!! Jsem rád, že jsi se takto ohradil a uvedl vše na pravou míru a rádoby fanoušci, kterých tu je ať se dále dívají na ten výplach Novy a čtou si rádoby rozhovory na sport.cz!!

 13. Romane, gratuluji k dobrámu umístění a výkonu na olympiádě a gratulace nejen za tento závod, ale za celkové výsledky kterých dosahuješ ve své sportovní karieře. Děkuji za reprezentaci naší republiky a za vše co děláš svými výsledky pro prezentaci a osvětu cyklistiky nejen mezi fanoušky, ale i mezi obyčejnými lidmi. Přeji Ti aby jsi se nenechal znechutit takovými hovadinami jako vysílají na TV Nova, protože to může odvysílat jen někdo kdo nedělal nikdy žádný sport. Fandím ti a ještě jednou Dík.

 14. Romane, gratuluji k super výkonu. Kašlete na chytráky, kteří ví lépe než vy sám, jak jste na tom po 242 km byl… Smůla, že nebyli nominováni, protože oni by určitě zaveleli k 8km spurtu a předjeli Urana i Vina… Těším se na Vueltu, ať Vám to tam jede!!!

 15. Mr. Ventoux

  Nemůžu jinak, než kroutit hlavou nad tím, čeho všeho je TV NOVA schopna. To jsou takový nesmysly a lži až se tomu člověku chce zvracet. A to nejlhorší na tom je, že v téhle republice tomu velká část těch gaučovejch troubů bude věřit. Ostatně oni sami by ten závod s přehledem vyhráli, že? Doufám, že tyhle bláboly nebudou mít vliv na Romanovo sportovní sebevědomí. Přeju hodně štěstí, už se nemůžu dočkat Vuelty a MS.

Leave a Reply