Home » Osobní blog » Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova
Foto Patrik Pátek

Odmítám nařčení, že bych jel na Vinokurova

Jde o totální hovadinu. Jel jsem na olympiádu s cílem porvat se o co nejlepší výsledek pro Českou republiku. Řada lidí mi nevěřila, po závodě Kolem Polska mysleli, že olympijský závod ani nedojedu do cíle. Ale já mu všechno podřizoval a připravoval jsem se na něj svědomitě. Myslím, že jsem předvedl výkon, za který se rozhodně nemusím stydět. Viděli to tak všichni kamarádi i fanoušci, kteří cyklistice rozumí. Bojoval jsem, nejezdil jsem schovaný někde v balíku. Jel jsem aktivně a výsledkem bylo, že jsem se dostal do skupiny pětadvaceti lidí, z níž vzešel pozdější olympijský vítěz Vinokurov. Jen bych podotknul, že jsem tam byl z Česka sám, zatímco řada států tam měla početní převahu: například tři Španělé, dva Američani, dva Nizozemci, dva Belgičani. Když zhruba šest kilometrů před cílem odjeli z té skupiny Vinokurov a Uran, ani ve snu by mě nenapadlo, že tenhle únik může slavit úspěch. Dobře jsem věděl, že se mnou je tam spousta rychlejších lidí a díky početní převaze pojedou, aby měli šanci rvát se o medaili. Já samozřejmě nikdy nebyl a nebudu spurtér. Z té naší skupiny jsem rychlostně patřil určitě až do druhé poloviny. Přijde mi proto naprosto zcestné, abych já, který tam byl sám, sjížděl vedoucí dvojici, když bych pak stejně skončil nejlíp dvanáctý. Na to tam byli jiní. Po závodě jsem řekl, že přece nebudu první, který by sjížděl týmového kolegu. Ale dodal jsem: kvůli tomu, že tam řada zemí byla ve dvou nebo ve třech. Tímhle nešťastným vyjádřením se všechno otočilo proti mně. Z Astany jsme v té skupině za Vinokurovem byli tři: já, Slovinec Brajkovič a Ukrajinec Grivko. Když jsem se asi tři kilometry před cílem objevil na chvíli vpředu s Brajkovičem, tak ne, abychom skupinu brzdili, jak nepochopitelně tvrdila Nova, ale abychom to rozjeli a začalo se šlapat, protože nikdo nechtěl tahat. Kdyby v tu chvíli nastoupil třeba kdokoliv ze Španělů, půjdu po něm a vůbec neřeším, jestli je vpředu Vinokurov. Jenže přece nebudu tahat balík, když vím, že ve spurtu nemám sebemenší šanci. Myslel jsem, že je dojedeme a já zkusím tři kiláky před cílem vystřelit. Na takový závod si člověk může schovávat jen jednu kartu a já si ji nechával na tenhle moment. Bohužel se to nepovedlo. Místo toho, aby se řeklo, že jsem zajel povedený závod, si někde přečtu, že jsem jel za Kazachstán na člověka, který mě v týmu platí. To je absolutní lež. Já jsem jel jen za Českou republiku. Mám svědomí naprosto čisté a můžu říct jen tolik, že jsem pro dobrý výsledek nemohl udělat víc. Tohle bylo v dané situaci maximum.

135 comments

 1. Miloš 1962

  Faníku, myslíš to dobře, ale ohledně Bárty, já bych se do něj nenavážel. Profil tratě a hledisko, že šlo o nejdůležitěiší klasiku roku byl pro jeho styl hodně nevhodný. Já to beru tak, že rozhodující únik nezachytil, ( ale kdo má v tom množství nástupů poznat, který je rozhodující ) a pak vsadil na kartu „Cavendishovců“, že to sjedou. Jenomže nesjeli a teď to vypadá, že se „jenom“ svezl.

 2. Miloš 1962

  Martine Zvaro, až si koupíš kolo, budeš jezdít zívodně a tím pochopíš zákonitosti cyklistiky, tak bude smutno Tobě z toho co jsi teď napsal.

 3. Martin Zvara

  Miloš 1962: nemusi ti byt smutno, mozna to jednou pochopis i ty.

 4. Martin Zvara

  Fanik: nemel jsem to stesti reprezentovat na olympiade, ale trochu jsem sportoval, karate. Moji nejvetsi slabinou vzdycky byla leva noha, na tu jsem proste levej. Ale kdyby mi v kumite zbyvalo pet sekund do konce zapasu, ja tesne prohraval, ale byl v pravem postoji a souper se mi odkryl na levou nohu, to mawashi bych tam levou svihnul. At me treba podmete, nebo to neustojim sam. To je proste boj. Jestli bojovat nechces, nema smysl sportovat. A navic, zabirat misto na olympiade.

 5. Zvara a ted myslíš Kreuzigra nebo Bártu?A riskoval jsi ty někdy 250km v kuse?

 6. Miloš 1962

  Přesně tak Marku P.
  Martine Zvaro, mě není smutno z inkriminovaného prohlášení, ake z takových názorů, jako je ten Váš.

 7. tak neviem dámi a páni, ale zamyslel sa niekto nad tým že Roman patril do malej skupiny tých, ktorý nevsadili na to, že sa do cieľa dovezú s britsko-nemeckým vláčikom a tvoril závod sám?

 8. Martin Zvara

  Kdyz nechces bojovat, zustan doma. Doufam, ze si ucast na olympiade rozmysli sportovci, kteri se boji dat do souboje vsechno a kteri radeji neriskuji, nez aby nahodou vyhrali.
  Je mi z toho prohlaseni fakt smutno.

 9. Tak správně, nějakou novinku k Vueltě

 10. Romane…nahoď nám něco k Vueltě, nebo se z těch chytráků po…u. Jinak v út před olympiádou jsem vás potkal u Radčic jak to šviháte s Frantou…zážitek {thumbup}

 11. Vážení milovníci cyklistiky a fanouškové RK zvlášť – když jde Nibali do Astany tak tam bude lídrem a já bych docela věřila tomu že to SAXO v případě Romana bude pravda. Jsem zvědavá, co Románek do 18.8.2012 řekne.

 12. Tak nakonec Nibali jde do Astany na 2 roky. Tipoval jsem tento přestup na tomto fóru již v březnu (13.) a Tchaban mě s touto možností odkázal do někam. Snad žralok neustrne a nedopadne po dobu tohoto angažmá výsledkově jako RK a skončí na GT aspoň opět na pódiu. Uvidíme.

 13. zdenda_hobík

  Trochu Romanovu práci s médii ukazuje i to, že se odmlčel bez ohledu na to rozsáhlou dobatu zde. Podle mne by bylo rozumné poděkovat za podporu těm, kteří ho podporují, nic to nestojí a udělá to dobře {rose} , a zmínit, jak zahajuje přípravu na Vueltu či nějak podobně. tím by prakticky byla záležitost olympiády uzavřena

 14. Contador vs Frome na vueltě, tak to bude paráda! Kromě těhle dvou to není tak našlapaný jako giro,…myslím že Roman má velkou šanci na dobrý umístění

Leave a Reply